Předmět zahrnuje tato témata:
- Pojem a účel trestu, systém trestů.
- Druhy trestů.
- Ukládání trestů dospělým.
- Zánik trestů a dalších následků odsouzení.
- Ochranná opatření.
- Sankcionování mladistvých.
- Sankcionování právnických osob.
- Trestné činy proti životu a zdraví.
- Trestné činy proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství.
- Trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti
- Trestné činy proti rodině a dětem
- Trestné činy proti majetku
- Trestné činy hospodářské
- Trestné činy obecně nebezpečné.
- Trestné činy proti České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci
- Trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných.
- Trestné činy proti branné povinnosti.
- Trestné činy vojenské.
- Trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy.
- Pojem, předmět a účel trestního řízení. Předběžné otázky.
- Spravedlivý trestní proces.
- Základní zásady trestního řízení.
- Subjekty trestního řízení.
- Zajištění osob a věcí důležitých pro trestní řízení, zejména vazba.
Předmět obsahuje celkem tři oblasti.
První oblastí je oblast obecné části trestního práva hmotného, která navazuje na základy trestní odpovědnosti, a sice problematika sankcionování (trestů a ochranných opatření). V rámci výuky základního kurzu trestního práva tak po problematice viny následuje problematika „trestu“, v níž je pozornost věnována jak trestání dospělých pachatelů, tak trestání pachatelů mladistvých. Výuka je soustředěna na problematiku pojmu a účelu trestu, základní zásady trestání, postupy při ukládání trestu a na trestání při souběhu trestných činů, recidivě a při pokračování v trestné činnosti.
Druhou oblastí je výuka zvláštní části trestního práva hmotného. V rámci zvláštní části jsou zevrubným způsobem probrána nejdůležitější témata, tedy jednotlivé hlavy zvláštní části trestního kodexu. Ve výuce jsou rozvíjeny i poznatky z obecné části trestního práva hmotného, a to na konkrétních případech naplňujících skutkové podstaty jednotlivých trestných činů.
Třetí oblastí jsou úvodní témata trestního práva procesního. Pozornost je věnována především předmětu a účelu trestního řízení, jeho subjektům, základním zásadám trestního procesu a právu na spravedlivé trestní řízení a zajištění osob a věcí v trestním řízení.
Po absolvování předmětu by student měl mít osvojeny veškeré znalosti trestního práva hmotného tak, aby mohl posoudit míru trestní odpovědnosti pachatele, po právní stránce správně kvalifikovat jeho jednání a posoudit, jakým způsobem bude sankcionován. Dále by student měl být orientován v úvodních tématech trestního práva procesního a znát vzájemné navázání základních trestních kodexů. Výuka trestního práva vychází z koncepce, podle níž trestní právo je nutno studovat a poznávat jako celek. V rámci úvodu do trestního práva procesního si studenti osvojují základní poznatky týkající se trestního řízení a základní souvislosti mezi trestním právem hmotným a trestním právem procesním. Na tyto znalosti bude dále navazováno výukou zbylých trestně procesních témat v rámci předmětu Trestní právo III.