Předmět zahrnuje tato témata:
- Vývoj evropské integrace
- Členství v Evropské unii
- Vztah evropského práva k právu vnitrostátnímu
- Ochrana základních práv a svobod v Evropské unii
- Pojem a principy evropského práva
- Prameny evropského práva
- Výklad a tvorba evropského práva
- Orgány Evropské unie (Evropská rada, Rada EU, Komise, Parlament)
- Legislativní proces EU
V rámci předmětu je podán výklad o historii evropské integrace, o vztahu práva EU k právu vnitrostátnímu a mezinárodnímu, jakož i výklad o pramenech a systému unijního práva. V kurzu klíčovou pasáž zaujímá právo institucionální, které je jedním ze základních stavebních kamenů práva EU.
Studenti jsou po absolvování předmětu schopni se orientovat v základních pramenech unijního práva a unijní normotvorbě, v institucionální struktuře EU, jakož i rozumějí aplikaci unijního práva, vztahu práva unijního a vnitrostátního a v neposlední řadě se orientují rovněž v právní úpravě základních práv a členství v EU.
V rámci seminární výuky studenti řeší mimo jiné i praktické příklady aplikace unijního práva. Příklady zpracovávají na základě aplikace práva primárního, jakož i relevantní judikatury Soudního dvora EU. Studenti se tak učí vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy a soudní rozhodnutí. Rovněž se také učí analyzovat, formulovat a prezentovat (ústně i písemně) právní argumenty a protiargumenty. Jinými slovy řečeno, studenti jsou v průběhu semestru povinni na základě zadání seminárního vyučujícího studovat předepsanou judikaturu k probíraným tématům, které blíže rozebírají v seminářích.