Předmět zahrnuje tato témata:
- Pojem práva, právo objektivní a právo subjektivní; právo pozitivní a právo přirozené; sociologický přístup k právu; právo a právní vědomí; právo a právní věda
- Právní normy – pojem, obecné a specifické rysy právních norem, jejich struktura
- Právní normy – působnost, klasifikace
- Právní normy a právní principy (pojem právního principu, význam právních principů v recentním právu, jejich klasifikace, vztah k právním normám)
- Prameny práva – pojem, klasifikace
- Prameny práva (právní řád) České republiky
- Tvorba práva v České republice
- Typy právní kultury (kontinentální, angloamerický, islámský)
- Systém práva; jednota a diferenciace na právní odvětví. Právo soukromé a právo veřejné, právo hmotné a právo procesní
- Vztah práva národního a mezinárodního; právo Evropské unie
Předmět si klade za cíl seznámit studenty s právní terminologií, základními právními vztahy a instituty a se základy právní argumentace a právního myšlení. Probírána látka je však vykládána šířeji, a to jako spojovací článek mezi různými právními obory a odvětvími, což umožňuje nejenom teoretické zobecnění různých aspektů práva, ale i postihnutí různých dimenzí fenoménu práva.
Na společné přednášky navazuje diferenciovaná seminární výuka, v rámci, které studenti mají možnost proniknout hlouběji pod povrch některých složitých, povětšinou právněfilozofických otázek a současně se vytváří i vhodná atmosféra pro vštěpování základních profesně-etických postojů a přístupů k právu a k výkonu právních povolání (postupy lege artis). Seminární výuka slouží tedy též k vytváření základních dovednostních návyků typických pro výkon právních profesí.