Předmět zahrnuje mj. tato témata:
- Průběh řízení před soudem prvního stupně (včetně vad řízení a překážek postupu)
- Smírčí řízení, zajišťovací řízení, předběžná opatření
- Zkrácená řízení
- Nesporná řízení I
- Nesporná řízení II
- Opravné prostředky – obecně, opravné systémy, systém opravných prostředků
- Odvolání
- Dovolání
- Žaloba pro zmatečnost a žaloba na obnovu řízení
- Přezkum rozhodnutí orgánů veřejné správy podle páté části OSŘ
- Vztah evropského a civilního práva procesního
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Občanské právo procesní I a III.
Přednášky předmětu nejprve rozvinou výklady z předmětu Občanské právo procesní I, které byly věnovány základním institutům civilního procesu, na které přednášky předmětu přirozeně navazují. Proto se výklady vrátí k průběhu řízení před soudem první instance. Pozornost bude poté věnována zajišťovacímu a smírčímu řízení. Pak se výklady zaměří na zkrácená řízení (vyloženy budou mj. všechny druhy platebních rozkazů).
Těžištěm druhé části semestru pak bude výklad doktrinálních základů i recentní úpravy nesporných řízení a opravných prostředků (odvolání, dovolání, žaloba na obnovu řízení, žaloba pro zmatečnost). Pominuty nebudou ani výklady vztahu evropského a civilního procesního práva, resp. též problematika přezkumu rozhodnutí orgánů veřejné správy soudem podle V. části OSŘ.
Absolvováním předmětu (zejména přednáškové a seminární výuky) a kontroly studia získají studenti zejména tyto znalosti a dovednosti:
- sepis základních procesních úkonů účastníků řízení (mj. návrhu na smír, návrhu na vydání předběžného opatření)
- návrh na zahájení nesporného řízení
- sepis procesního i meritorního rozhodnutí soudu I. a II. instance
- analýza rozhodnutí soudu s návrhem opravného prostředku
- sepis odvolání
- sepis dovolání
- sepis žaloby podle V. části OSŘ
- schopnost práce s právní normou, interpretace zákonného textu s využitím metod výkladu práva a aplikace na zadaný skutkový stav
- schopnost vyhledávání a analýzy rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR a Ústavního soudu ČR
Po absolvování předmětu jsou studenti schopni provést komplexní civilně-procesní analýzu konkrétního skutkového zadání. V seminářích předmětu studenti proto řeší konkrétní příklady.
Praktické příklady zpracovávají studenti na semináři s využitím právních předpisů. Kromě jiného se prohlubují a rozvíjejí aplikační a interpretační dovednosti studentů, vycházející z dobré znalosti procesních institutů nalézacího řízení sporného i nesporného. Předpokladem zvládnutí zadání je proto znalost metod výkladů práva, znalost pramenů civilního procesu a jejich vzájemného vztahu. Komplexní analýzou konkrétních případů se rozvíjí schopnost rychlé a správné orientace v právních normách a používání právních informačních systémů a schopnost analýzy relevantních judikatorních pramenů.