V rámci tohoto předmětu se budeme věnovat především následujícím tématům. S aktuálním sylabem budou studenti seznámeni na prvním semináři.
- Proč se právníkům vyplatí znát poznatky sociologie práva? Základní vymezení sociologie práva, představení jejích hlavních postav a ústředních témat. Stručné nahlédnutí do historie sociologie práva. Sociologické perspektivy práva: právní a jiná společenská pravidla, rozdíl mezi „law in action“ a „law in books“, živé právo (living law). Představení přednášejících kurzu a příběhu, který budou společnými silami skládat, informace o zakončení kurzu.
- Socializace a sociologická konstrukce skutečnosti. Socializace jedinců, její stádia a hybatelé. Jazyk a další způsoby společenské komunikace, rozdíl mezi kulturou a přírodou, etnicitou a kulturou. Veřejný prostor a moderní kultura. Masová kultura a masmédia.
- Právo, deviace a zločin. Normy a normalita. Deviace a její právní regulace. Zločin a zločinci. Vliv kultury a subkultury. Právo jako nástroj sociální kontroly a jeho limity. Různé přístupy ke zločinům a jejich trestání. Normativní systémy a jejich význam pro lidské jednání. Anomie.
- Multikulturalismus, politiky integrace a multikulturní společnosti Evropy: Universalismus v. partikularismus. Multikulturalismus a trans-kulturní komunikace. Pluralitní společnost. Sekularismus. Identita v kontextu globalizace.
- Globalizace a její důsledky pro tvorbu a aplikaci práva: Ekonomická a civilizační globalizace. Internacionalizace, supranacionalizace a vznik nadst átního práva. Lidská práva v době globalizace. Právní pluralismus. Demokracie v době globalizace.
- Právo a nerovnosti. Ekonomický, sociální a kulturní kapitál. Jaké typy nerovností můžeme pozorovat v české společnosti a právu?
- Právo jako vhodný nástroj ke změně společnosti?
Právo a společnost se navzájem ovlivňují, a není tedy náhodou, že naše společnost má právě takové právo, jaké má. Jak tyto mechanismy vzájemného ovlivňování fungují a co dalšího nám může sociologický pohled na právo přinést? Jaké sociologické nástroje mohou právníkům pomoci právu a jeho působení ve společnosti lépe rozumět? Na tyto a mnohé další otázky (některé doufáme, že i vaše) budeme společně hledat odpovědi v rámci tohoto předmětu.
V rámci předmětu studující:
- pochopí, jak na sebe právo a společnost vzájemně působí a budou schopni to vysvětlit na konkrétních příkladech;
- na vybraných příkladech dokáží popsat rozdíl mezi právem a jinými regulačními systémy, stejně jako právem v knihách (law in books) a právem skutečně působícím ve společnosti (law in action);
- si osvojí základní koncepty sociologie práva a dokáží je aplikovat na každodenní situace;
- porozumí souvislosti mezi právem a nerovností na základě příslušnosti k určité třídě, rase či genderu i roli, jakou právo může hrát v otázce společenské změny;
- zlepší svoji schopnost kriticky číst české a anglické odborné texty, včetně schopnosti identifikovat hlavní témata a argumenty předložených textů a schopnosti nalézt v nich odpověď na konkrétní otázku;
- zřetelněji budou vnímat rozdíl mezi vědeckým a laickým pohledem na významná témata současnosti (multikulturalismus, globalizace);
- povedou společně s ostatními studujícími debatu o zvoleném tématu, ve které prokáží, jak mu rozumí a do jaké míry jsou schopní vést poučenou diskuzi se svými vrstevníky.
Výuka bude probíhat tak, že studující v dostatečném předstihu před setkáním obdrží úvod do tématu daného týdne (nahraná přednáška či komentář, úvodní text) a předepsané čtení v českém a/nebo anglickém jazyce, včetně série otázek. Povinností studujících, kteří dorazí na společné setkání, bude mít projité poskytnuté materiály a odpovědi na zadané otázky. Setkání bude sloužit k zodpovězení položených otázek, zformulování otázek nových, k diskuzi nad tématem.