Vzhledem k povaze předmětu (viz anotace) nelze předem uvést konkrétní témata, která budou v předmětu probírána. Obecně se referáty mohou týkat zejména následujících okruhů:
− aktuální vývoj ústavního práva ČR: připravované či přijaté novely předpisů z oboru ústavního práva a jejich analýza,
− aktuální rozhodnut í Ústavního soudu ČR nebo jiného českého, zahraničního či mezinárodního soudního orgánu, jeho analýza, zasazení do širšího kontextu, srovnání apod.,
− jiné problematické otázky či spory o výklad ústavního práva ČR, úvahy de constitutione ferenda, aktuální význam ústavních tradic,
− aktuální otázky ochrany občanských a lidských práv v českém, evropském a mezinárodním kontextu,
− ústavní vývoj ve světě, popř. srovnání ústavních institutů či úprav,
− ve vazbě na výše uvedené okruhy též proměny současného státu s ohledem na evropskou integraci i globální otázky v kontextu klasických koncepcí státovědy.
Vědecký seminář Aktuální otázky ústavního práva je dovednostní předmět zaměřený na rozvoj schopnosti studentů samostatně vědecky pracovat při analýze vybraných aktuálních otázek ústavního práva a státovědy v ČR či v zahraničí.
Každý student si na úvodním semináři po dohodě s vyučujícími zvolí téma referátu, jeho rámcové zaměření a základní zdroje. Přípravu referátu mohou studenti konzultovat s vyučujícími. Před ka ždým seminářem referující student zpracuje anotaci svého referátu, která je rozeslána ostatním účastníkům. Jednotlivé semináře probíhají formou úvodních referátů v rozsahu do 30 minut, které přednesou studenti, a následné diskuse a dotazů.
- Každý student si prohloubí znalosti o tématu, které ho zajímá, a zároveň i dovednosti spočívající v identifikaci a analýze právního problému v daném tématu, vyhledání, utřídění, analýze a interpretaci právních norem, soudních rozhodnutí a dalších relevantních informací, formulace a prezentace (ústní a ve formě anotace i písemné) právního argumentu, popř. protiargumentu. Referující student musí být připraven reagovat na faktické dotazy i protiargumenty, ostatní studenti si musí v minimálním rozsahu nastudovat zdroje dle tématu referátu (např. analyzovaný návrh právního předpisu, přijatý předpis či soudní rozhodnutí) a měli by formulovat možné protiargumenty k tezím referujícího či vlastní stanovisko k tématu.
- Od studentů se očekává základní orientace v oboru státovědy a ústavního práva ČR. Podmínkou zápisu je absolvování předmětu Ústavní právo I. Předmět je vhodný též pro zájemce o účast v soutěži SVOČ, diplomanty nebo zájemce o doktorské studium v oboru ústavního práva a státovědy. Je možné prezentovat dílčí otázku nebo hlavní výstupy z rozsáhlejší práce studenta, ale případně i rozpracovanou práci nebo koncepci plánovaného výzkumu.