Charles Explorer logo
🇨🇿

Právo ochrany hospodářské soutěže

Předmět na Právnická fakulta |
HV3926

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

1.         Úvod do právní regulace hospodářské soutěže (úvod, vymezení obou větví soutěžního práva, vývoj jejich právní úpravy a vztah k evropskému právu, cíle obou větví soutěžního práva, právo a ekonomie, pojmy společné jednotlivým odvětvím veřejné větve soutěžního práva – relevantní trh, podnik/soutěžitel, narušení hospodářské soutěže)

2.         Kartelové a distribuční dohody I. (obecný úvod, horizontální a vertikální dohody, výjimky ze zákazu kartelových dohod)

3.         Kartelové a distribuční dohody II. (praktické posuzování horizontálních a vertikálních dohod, řešení příkladu z praxe)

4.         Zneužití dominantního postavení I. (určení dominantního postavení, pojem zneužití, jednotlivé zneužívající praktiky)

5.         Zneužití dominantního postavení II. (praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)

6.         Řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Komisí ve věci restriktivních praktik; procesní práva vyšetřovaných podniků

7.         Soukromé vymáhání nároků z porušení veřejného soutěžního práva; narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy; trestněprávní odpovědnost za porušení soutěžního práva

8.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) I. (pojem koncentrace, notifikační povinnost, základní struktura řízení před Komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže)

9.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) II. (zákaz předčasného uskutečňování spojení, substantivní aspekty – posuzování dovolenosti koncentrací, řešení příkladu z praxe)

10.     Veřejné podpory

11.     Prezentace studentů, závěrečné shrnutí

Anotace

Právo ochrany hospodářské soutěže je tzv. veřejnoprávní větví soutěžního práva a upravuje zejména problematiku postihu kartelových dohod (popř. jiných dohod narušujících hospodářskou soutěž), zneužití dominantního postavení a kontrolu spojování podniků. Těmto oblastem bude věnováno nejvíce prostoru, a to jak z hlediska výkladu hmotného práva, tak souvisejících procesních záležitostí (řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí).

Vzhledem k tomu, že právo ochrany hospodářské soutěže v ČR je modelováno dle příkladu unijního soutěžního práva, které má navíc v mnoha ohledech přímý účinek a musí být přímo uplatňováno i v České republice, bude výklad zaměřen jak na české předpisy v oblasti ochrany hospodářské soutěže, tak na unijní soutěžní právo. Jelikož do širšího rámce unijního soutěžního práva spadá i problematika regulace poskytování veřejných podpor, bude i této oblasti věnován prostor.

Účast na předmětu vyžaduje znalosti evropského práva a práva obchodních korporací. Pro zapsání předmětu je proto vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající tuto materii.