Mezi seminární témata patří především:
1) Obecný úvod k problematice ochrany přirozených práv a k pozitivní úpravě
2) Ochrana cti
3) Ochrana soukromí, dobré pověsti
4) Osoby veřejného zájmu
5) Svoboda slova, média
6) Škody na zdraví
7) Nároky při úmrtí blízké osoby (z toho minimálně jeden seminář v soudní síni a případně jeden seminář formou diskuse ve vybrané redakci celostátního média) Přesný rozpis seminářů pro semestr, kdy se předmět vyučuje, najdete níže. Rozpis přednášek se může od sylabu lišit vzhledem k potřebě reagovat na aktuální otázky právní teorie a praxe.
Cílem předmětu je představit studentům systém přirozených práv člověka, jak jsou tato práva komplementárně chráněna a jakých nároků (a jakým způsobem) se může člověk domáhat pro případ vzniku újmy na těchto právech. Studenti budou v rámci výuky seznámeni s objektivním právem, se závěry doktríny a s praxí soudů národních i mezinárodních, a to nejen z hlediska hmotněprávního (byť v převažujícím rozsahu), avšak také z hlediska procesních specifik.
V jednotlivých seminářích se budou studenti postupně zabývat osobností člověka, jejími jednotlivými statky a její ochranou. Bude probrána zejména problematika ochrany osobnosti člověka v užším slova smyslu (ochrana cti obecné i profesní, důstojnosti, dobré pověsti, soukromí) včetně problematiky konfliktu svobody slova a ochrany soukromí a problematiky ochrany projevů osobní povahy člověka.
Opomenuty nebudou ani další osobnostní statky, zejména zdraví a život člověka, jejich ochrana a odškodňování újem na zdraví a újem osob, do jejichž rodinného života bylo zasaženo usmrcením blízké osoby. Účelem seminářů je výuka k praktickým znalostem a dovednostem v této matérii; studentům budou předestírány typové i atypické kauzy, budou mít za úkol argumentovat a navrhovat řešení sporů. V rámci předmětu se předpokládá účast při jednom vhodném soudním jednání před soudem prvního stupně eventuálně před soudem odvolacím.