Příprava na semináře spočívá ve shlédnutí předem určeného filmu pro daný týden, nejlépe v původním znění, a přečtení doporučených textů. Diskutovaná díla pokrývají široké pole právních i společenských témat.
Každá lekce je tematicky zaměřena a kromě hrané fikce jsou probírány i skutečné právní případy, které daná díla inspirovaly nebo s nimi souvisí. Předběžně lze zmínit filmy jako To Kill a Mockingbird (Robert Mulligan, 1962), Compulsion (Richard Fleischer, 1959), A Civil Action (Steven Zaillian, 1998), The Last Wave (Peter Weir, 1977), The People vs.
Larry Flynt (Miloš Forman, 1996), The Trial (Orson Welles, 1962), seriálové epizody z cyklu Law and Order (Dick Wolf), popřípadě dokumentární fílmy (např. Enron: The Smartest Guys in the Room (Alex Gibney, 2005)) a záznamy ze skutečných soudních jednání např.
Depp v. Heard nebo The People v.
O.J. Simpson.
Cílem předmětu je seznámit studenty se způsoby, jakými jsou právní otázky, právnické profese a soudní procesy zobrazovány ve filmu a televizi, a rozvíjet u studentů schopnost kriticky přemýšlet a diskutovat o filmovém zpracování právního prostředí a právní problematiky v anglickém jazyce. Seminář bude zaměřen převážně na rozvíjení jazykových znalostí při rozboru a interpretaci hraných filmů, ale bude se též věnovat vybraným televizním seriálům a dokumentárním filmům a v neposlední řadě i fenoménu „živě přenášených“ audiovizuálních záznamů ze skutečných soudních jednání.
Diskuze v seminářích bude probíhat výlučně v anglickém jazyce a bude zaměřena nejen na konkrétní film pro daný týden a s ním spojená právní témata (rozbor filmového zpracování daného tématu a související právnická terminologie), ale také na případný historický kontext a související etické, společenské a filozofické otázky. Semináře budou věnovány prezentacím a společné diskuzi.
Studenti by si ze semináře měli odnést širší znalosti o angloamerickém právním prostředí, povědomí o žánru „právnických filmů“ a schopnost diskutovat o těchto oblastech v anglickém jazyce.