Předmět zahrnuje tato témata:
- Evropská úmluva o ochraně lidských práv - teoretické ukotvení
- Praktická práce s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv
- Rešerše související judikatury
- Tvorba argumentace
- Písemná i ústní prezentace argumentů
Letní škola – Evropská úmluva o ochraně lidských práv v praxi je určena jak absolventům a absolventkám lidskoprávních výběrových předmětů, stáží a soutěží v simulovaných soudech, tak i studujícím se zájmem o problematiku lidských práv bez větší předchozí zkušenosti.
Letní škola je vyučována blokově, typicky v rámci čtyř dnů, místo bude upřesněno. Program je složen ze vzájemně provázaných výukových bloků, které jsou tematicky zaměřeny na použití Evropské úmluvy o ochraně lidských práv v praxi a ve kterých je důraz kladen na rozvoj právních dovedností.
Výuka probíhá ve spolupráci s předními odborníky na dané téma – právníky a právničkami Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva. Absolventi a absolventky letní školy se od odborníků z praxe dozví mimo jiné, jak pracovat s Úmluvou na vnitrostátní úrovni, jak vyhledávat judikaturu štrasburského soudu nebo jak číst efektivně jeho rozsudky. Dále se seznámí se základními principy fungování Úmluvy a zlepší se v právním psaní, rešerši právních otázek i přípravě vlastní argumentace k zadanému právnímu problému. V neposlední řadě se dozví, jak v České republice probíhá implementace rozsudků ESLP. Letní škola bude zakončena moot courtem, v rámci kterého studující uplatní nabyté znalosti a dovednosti.
Přihlašování na letní školu probíhá v rámci výběrového řízení, jehož součástí je motivační dopis, případně zpracování jednoduchého úkolu prokazujícího zájem studujících se letní školy zúčastnit. Přihlašování bude vyhlášeno individuálně prostřednictvím různých komunikačních kanálů.