Obsahem předmětu je absolvování konkrétních vybraných úkonů ve stanovených agendách pod dohledem soudce. Podrobný program praxe je dostupný v IS.
Předmět navazuje na výuku civilního práva procesního, resp. též povinně volitelného předmětu Právnická povolání v justici, a tuto výuku rozšiřuje a doplňuje. Cílem odborné právní praxe je doplnit a rozšířit výuku tak, aby student poznal vnitřní strukturu, chod i organizaci práce příslušného soudu, ale i obsah práce konkrétního soudce tohoto soudu.
Praxe probíhají cca deset týdnů od prvního týdne měsíce března na jednotlivých obvodních soudech v Praze a okresních soudech v obvodu Krajského soudu v Praze (celkem přibližně 80 hodin, zpravidla jeden až dva dny v týdnu). Přidělení na konkrétní soud probíhá s přihlédnutím k preferencím jednotlivých studentů.
Absolvováním předmětu (zejména přednáškové a seminární výuky) a jeho kontroly studia studenti získají zejména tyto znalosti a dovednosti:
- získají představu o vnitřní struktuře soudu, o chodu jednotlivých částí soudu, o organizaci práce a obsahu práce soudce a soudních osob,
- získají dovednost základní orientace v soudním spisu a práce s ním,
- posílí dovednost právně analyzovat soudní spis a soudní rozhodnutí,
- získají schopnost formulovat jednoduchá soudní rozhodnutí.
Přihlašování na praxi se uzavírá čtvrtý den ode dne spuštění zápisu předmětů (na praxi se lze přihlašovat ještě tři dny po dni spuštění zápisu předmětů). Přihlášení studenti obdrží po uzavření přihlašování e-mail s dalšími informacemi o praxi a formulářem k vyjádření preferencí ohledně soudů. Po vyplnění formulářů budou studenti informováni o rozdělení na jednotlivé soudy a obdrží informace o konání úvodního školení na Městském a Krajském soudu v Praze. S pokyny k první návštěvě jim přiděleného soudu budou studenti kontaktováni přímo tímto soudem.