V rámci předmětu mohou studenti sledovat a následně analyzovat, jak jsou obecná právní pravidla naplňována v praxi (zejména ustanovení trestního řádu) a co obnáší fungování odvolacího soudu.
U studentů díky postupnému zjišťování informací a jejich vhledu do práce odvolacího soudu dochází k rozvoji specifických a přenositelných kompetencí podporujících jejich flexibilitu a adaptabilitu po skončení studia. Získané poznatky a zkušenosti podrobí studenti své reflexi.
Účast na soudních jednáních v rámci předmětu si studenti vybírají podle nabídky poskytnuté na úvodní schůzce. Nabídka je v průběhu semestru doplňována a aktualizována (studenti jsou informováni zpravidla e-mailem). Úvodní i závěrečné setkání probíhají za účasti vedení Vrchního soudu v Praze, zpravidla místopředsedy pro úsek trestního soudnictví.
Předmět zahrnuje tato témata:
- Trestné činy proti životu a zdraví
- Trestné činy proti svobodě
- Trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti
- Trestné činy proti majetku
- Trestné činy hospodářské
- Trestné činy obecně nebezpečné
- Opravné řízení
- Veřejné zasedání o odvolání
- Odvolání a řízení o něm
- Rozhodnutí odvolacího soudu
Obsahem předmětu jsou náslechy veřejných zasedání v trestních věcech a jejich následná analýza s předsedy senátu. Účelem je prohloubení znalostí trestního práva hmotného (specializace: násilná, majetková, daňová i drogová kriminalita) a také trestního práva procesního (zaměření: řízení před soudem, odvolací řízení). Před návštěvou zasedání se studenti seznamují s projednávanými případy studiem napadených rozsudků krajských soudů. Studenti si v průběhu praxe vedou Reflexní portfolio.
Student je povinen se osobně zúčastnit úvodního i závěrečného (reflexního) setkání.
V případě, že se student úvodní schůzky nezúčastní, nebude mu absolvování stáže umožněno.