Předmět se skládá ze dvou částí, vedle praxe samotné je nedílnou částí předmětu i odborná část zajišťovaná fakultou. Praktickou část předmětu vykonávanou u poskytovatele nelze předem vymezit, neboť její konkrétní náplň závisí na aktuální agendě poskytovatele praxe. Závazně je stanoven rozsah praxe, a to minimálně 80 hodin dle domluvy studenta a poskytovatele.
Obsahem odborné praxe je zejména seznámení se s činností poskytovatele praxe a spolupráce s jeho zaměstnanci (tj. zejména právníky) v rámci samostatné činnosti v oblastech spadajících do působnosti poskytovatele.
Studenti se též účastní úvodního setkání a reflexních setkání s vyučujícím kurzu, která se konají na fakultě. Uskuteční se minimálně tři taková setkání (úvodní, průběžné a závěrečné reflexní setkání). Na závěr praxe studenti odevzdají portfolio odborné právní praxe, které zpracovávají průběžně během celého semestru.
Poskytovatelem praxe jsou následující ministerstva, na jejichž zapojených útvarech je praxe vykonávána:
– Ministerstvo spravedlnosti – Volbu útvaru poskytovatele provádí student při zohlednění podmínek poskytovatele či jeho útvarů. Seznam zapojených útvarů a orientační obsah činnosti na nich bude zveřejněn v přiměřené době před zápisem předmětů pro příslušný semestr. Pro bližší přehled mohou studenti vyjít vždy z přílohy č. 1 účinného organizačního řádu poskytovatele, který je dostupný zde: https://www.justice.cz/web/msp/organizacni-struktura.
– Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Garant předmětu může rozhodnout o zapsání studenta do předmětu, pokud plní praxi na jiném ministerstvu a tato praxe naplňuje podmínky stanovené předmětem, a zároveň není praxe u daného ministerstva již uskutečňována v rámci jiného předmětu či jinak domluvené spolupráce s fakultou.
Studenti díky této praxi:
– si zlepší svou dovednost právního psaní přípravou a formulováním podkladů pro činnost poskytovatele včetně podání k orgánům veřejné moci a dalších právních dokumentů v agendě poskytovatele praxe;
– získají dovednost identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích, kterými se úřad obvykle zabývá, a navrhovat jejich řešení;
– budou pracovat na své dovednosti vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat relevantní právní normy, soudní rozhodnutí a další informace;
– posílí dovednost vhodně právní argumenty formulovat a prezentovat.
Studenti v rámci předmětu vyplňují portfolio odborné právní praxe a účastní se reflexních setkáních konaných s vyučujícím na fakultě. Odborná praxe se vykonává v časovém harmonogramu stanoveným na základě dohody s poskytovatelem.