Charles Explorer logo
🇨🇿

Odvětvové zpravodajství - ekonomie

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JJB035

Sylabus

* Okruhy problémů a námětů k předmětu: Odvětvové zpravodajství * Ekonomie jako přirozený svět - napětí, konflikty a zajímavosti

1. Hospodaření. Poznání a vědecké teorie jako vytváření obrazů světa. Paralela s žurnalistikou. Mikroekonomie a makroekonomie. Pozitivní a normativní přístup k poznávání a k řešení problémů. Rozhodování na základě nákladů a prospěchu. Cena příležitosti. Trh, nabídka a poptávka. Trh jako proces, jako dění a události. Ceny a množství, která vyčišťují trh.

2. Deklarované cíle a skutečné následky záměrného stanovení cen nad či pod úroveň ceny, která vyčišťuje trh. Minimální ceny. Argumenty pro jejich uplatňování. Následky minimálních cen v krátkém a v dlouhém období. Cenové dotace. Argumenty pro jejich uplatňování. Následky cenových dotací v krátkém a v dlouhém období. Subjekty, které mají zájem minimální ceny nebo cenové dotace praktikovat. Subjekty, které na využívání těchto postupů vydělávají (včetně nepeněžních výnosů). Subjekty, které tratí. Šance postižených bránit se následkům minimálních cen a cenových dotací.

3. Poziční statky. "Závody ve zbrojení" jako následek výskytu pozičního statku. Rozhodování při neúplné informaci. Principy pojišťování a aplikace těchto principů také v jiných aktivitách. Racionální strategie při výběru optimální pojistky. Analogie s výběrem optimální pojistky u vzdělání a zdravotních služeb. Vzdělání zdarma a vzdělání za peníze. Má být tato služba v principu pouze "zdarma", nebo existují výjimky. Mají být zdravotní služby v principu pouze zdarma, nebo existují výjimky. Morální hazard a výdaje z vlastní kapsy.

4. Nesobecké chování, altruismus a ekonomické aktivity. Strategické preference. Podobenství o jestřábech a hrdličkách. Problém závazku (dilema vězně). Náklady na ostražitost. Zvláštnosti postkomunistických zemí z pohledu nákladů na ostražitost.Svoboda rozhodování a jednání. Příklady chování, které může být nositelem signálu.

5. Firma jako hospodářský subjekt. Kultura firmy. Její prosazování "uvnitř" a prezentace navenek. Tržní struktury. Dokonalá konkurence. Proč vůbec se o ní píše. Monopol. Nejčastější předsudky a mýty připisované monopolu. Rozdíl mezi hospodářskou silou a zneužíváním dominantního postavení na trhu. Ambice vlád při regulaci monopolů. Monopolistická konkurence. Diverzifikace (rozčleňování) produkce. Reklama. Oligopol. Koluze a její následky na postavení spotřebitele. Napadnutelné trhy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

6. Trh práce. Nabídka práce (model individuální a tržní nabídky). Hledání pracovního místa a kompenzující rozdíly ve mzdách. Monopson. Diskriminace na trhu práce a v zaměstnání. Odbory. Struktura mezd ve firmě. Ekonomie superhvězd.

7. Externí náklady. Člověk, společnost a životní prostředí. Vlastnická práva a externality. Tragédie společného vlastnictví. Poziční externality. "Závody ve zbrojení" při soutěži o pozice. Veřejné statky. Proč existují, kdo má z jejich nabídky užitek a kdo tratí. Co je takzvaný sociální stát. Jeho výhody a nevýhody v krátkém a v dlouhém období. Vymáhání renty. Prostředí příznivé (méně příznivé) pro korupci.

8. Základní makroekonomické veličiny (HDP, tempo hospodářského růstu, inflace). Subjekty, cíle a nástroje hospodářské politiky. Ambice politiků intervenovat do hospodářství a následky těchto ambicí. Fiskální politika. Daně, základní typy daní. Daně jako nástroj regulace ekonomiky a jako zdroj příjmů státu. (Lafferova křivka.)

9. Hospodářský cyklus. Průběh a následky klasického hospodářského cyklu. Změny struktury ekonomiky v

19. a ve

20. století a jejich vliv na průběh cyklů. Ambice a možnosti států (politiků) regulovat následky hospodářských cyklů. Zahraniční obchod. Cíle relevantních subjektů v oblasti zahraničního obchodu. Stát a politika hospodářského protekcionismu. Úloha centrální banky v zahraničním obchodu. Vyrovnaná a nevyrovnaná bilance zahraničního obchodu. Revalvace a devalvace měny. Spekulativní kapitál a centrální banky malých ekonomik.

10. Peníze. Banky a jejich úlohy při ekonomických aktivitách. Centrální banka a její úloha v ekonomice. Monetární politika. Inflace, příčiny a její následky. Nezaměstnanost jako ekonomický a společenský problém. Měření nezaměstnanosti. Formy nezaměstnanosti a jejich následky. Možnosti a cesty ke snižování nezaměstnanosti.

11. Chudoba. Příčiny chudoby a historické pokusy o její odstranění. Utopisté. Redukce chudoby v moderních ekonomikách. Pomoc státu chudým prostřednictvím sociálních programů. Záměry a skutečné následky.

12. Rozvojové země. Základní ekonomické problémy. Politická stabilita jako předpoklad rozvoje. Analýza tzv. bludného kruhu chudoby. Analýza forem a následků hospodářské pomoci.

Anotace

Okruhy problémů a námětů k předmětu Odvětvové zpravodajství

Ekonomie jako přirozený svět - napětí, konflikty a pozoruhodné události

Série prezentací námětů se širokou interpretací a s uplatněním též mimo ekonomii.

Studenti si ke každému tématu vyhledají a připraví materiály. 1. Na webové adrese učitele si k jednotlivým námětům případně mohou "stáhnout" stručná věcná shrnutí. 2. V periodikách (např.: Mladá fronta dnes, Hospodářské noviny, Týden atp.) a na internetu (např. Aktuálně.cz) si vyhledají materiály, které si připraví k prezentaci a k diskusi.

Každý student bude během semestru prezentovat nejméně dva své náměty. Přednese věcný úvod a seznámí ostatní s připraveným materiálem. Sdělí svůj názor na obsah materiálu a důkladně jej zdůvodní. V diskusi odpoví na otázky a bude komentovat odlišné názory přítomných.

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.