Charles Explorer logo
🇬🇧

Propaganda and media in first half of 20th century

Class at Faculty of Social Sciences |
JJB618

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Tematické a podtematické okruhy: okruh 1: Funkce propagandy, řízení médií v první ČSR, funkce cenzury 1.1 Vymezení pojmu "propaganda" a její projevy, srovnání hlavních propagandistických nástrojů v totalitních režimech, válečná propaganda v I. světové válce a vznik propagandistických úřadů 1.2 Nejdůležitější historické události v Československu v letech 1918-1945 s ohledem na média 1.3 Propaganda I. československé republiky - nástroje (např. prostřednictvím agentury Orbis, Tiskový odbor PMR), rozbor "tatíčkovské legendy", využívání postavy sv. Václava v různých obdobích a různými režimy, legionářská legenda (zobrazení legionářů v různých médiích) okruh 2: Řízení médií v totalitních státech - řízení tisku, propagandistické úřady, hlavní nástroje a metody 2.1 Propaganda Sovětského svazu 2.2 Propaganda fašistické Itálie 2.3 Propaganda nacistického Německa (projevy německé propagandy na příkladu mediálního působení na děti a mládež a mediálního působení na ženy) okruh 3: Projevy protektorátní propagandy 3.1 Zřízení předběžné cenzury, řízení protektorátní tisku (tiskové porady, denní pokyny), hlavní události v letech 1938-1945 se zaměřením na média 3.2 Projevy propagandy v jednotlivých médiích na příkladu heydrichiády v květnu-červenci 1942, Vlajky a s ní spojeného antisemitismu 3.3 Protektorátní propaganda pro specifické sociální skupiny se zaměřením na děti a mládež prostřednictvím Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě a srovnání s nacistickou propagandou

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět představí fungování médií v Československu, Protektorátu Čechy a Morava a v hlavních totalitních státech střední Evropy v první polovině 20. století. Studentům předmět nabídne přehled soudobých médií (tisk, rozhlas, literatura, film) a jejich konkrétního propagandistického působení včetně zaměření na specifické sociální skupiny (např. mládež, ženy).

Předmět nabídne toto působení zasazené do dobového kontextu včetně funkce cenzury. Jednou z důležitých složek bude též představení řízení médií v totalitních státech, a to Sovětský svaz, fašistická Itálie a nacistické Německo.