Výuka v tomto oboru vychází z vývoje etického uvažování počínaje biologickým vývojem druhu člověk, přes etiku zakládající mýty až k moderní verzi etické debaty obsahující pravidla m. j. i Evropské unie. Nosným schématem této oblasti je pohled na paralelitu a provázanost vývoje (1) komunikace, (2) etické debaty a (3) mocenského snažení a politiky.
Podmínky ukončení: Odevzdání a obhájení zadané práce v rozsahu 2 stran geniálního textu, nebo více stran textu méně geniálního.
PŘEDMÉT NEBUDE V ZIMNÍM SEMESTRU AKAD. ROKU 2015/2016 VYUČOVÁN
Tento předmět navazuje na bakalářský předmět Úvod do etiky a předpokládá porozumění problémům z uvedeného kursu. Začíná úvahami o komunikaci v průběhu historie a ukazuje na její vývoj v rámci biologických schopností druhu člověk a ukazuje na paralelitu vývoje etických a komunikačních schopností. Pak probírá historii mediálních nosičů a jejich uživatelů - typu Agory, rukopisů, tisku, elektronických a nových médií. Etika antická a křesťanská jsou popsány jako kořeny našeho dnešního uvažování. Moderní vývoj je probírán na příkladech národních scén těch zemí, které se osvobodily od totalitních systémů a musely tedy mediální svobody formulovat explicitně, nikoli zvykově, jako například ve Velké Británii. Dále je věnována pozornost mediálním pravidlům na základně Rady Evropy a Evropské unie a srovnáván aspekt médií jako spojených nádob s principy svobod a práv na jedné straně a s tržními principy na straně druhé.
V souvislosti s politikou a s úlohou médií se opakovaně klade otázka po morálce politiků nebo "nestrannosti" médií, a proto je třeba odlišit aspekty legislativní a etické. Nacionalismus, určitá pojetí národa a jejich zneužívání bude jedním z dalších témat, jež nám mají pomoci učinit obecné závěry k úloze etiky, a to především v médiích a práci novinářů, a to až do naší současné situace. Vyhodnocení vybraných příkladů je i základem ohodnocení studentek a studentů, kteří zpracovávají své příspěvky esejistickou formou. o Materiály Rady Evropy k lidským právům a mediální scéně o Carulla, S. R.: Las Libertades de información y de comunicacion en Europa. 1995, Madrid: Tecnos o Branahl, U.: Medienrecht. 1996, Opladen, Westeutscher Verlag o Sinova, J.: El poder y la prensa. 1995, Barcelona: Ediciones internacionales Universitarias o Plavšoč, P., Radojkovič, M., Veljanovski, R.: Ka demokratskoj Radiodifuziji. 1993, Beograd: Fondacia Soros Jugoslavia o Kmit o Postman, N.: We are amusing us to death… o Kleinsteuber, H. J., Rossmann, T.: Europa als Kommunikationsraum. 1994, Opladen: Leske+Budrich o Tiskový zákon o Příklady z tisku