Charles Explorer logo
🇨🇿

Výzkum veřejného mínění I

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JJM061

Sylabus

Podmínky pro zápis: přijetí do magisterského studia Podmínky pro splnění studijních povinností: prokázání osvojených znalostí v písemném testu Organizace studia: předmět je veden přednáškovou formou s důrazem na samostatné studium předepsané literatury Zakončení: předmět je zakončen společným písemným test Stručný program přednášek:

1. Úvod Informace o jednotlivých tématických celcích, seznámení s povinnou a doporučenou literaturou. Koncept veřejnosti a veřejného mínění v předliberálních politických filozofiích.

2. –

3. Koncept veřejného mínění v liberálních demokratických teoriích Vznik veřejné sféry, nejednoznačnosti ve významu veřejného mínění, veřejné mínění a vláda většiny. Rozporné stránky veřejného mínění - nedostatek kompetence, nedostatek zdrojů, tyranie většiny, náchylnost k přesvědčování, ovládání elitou

4. Koncepty veřejného mínění v moderní společnosti Americký pragmatismus versus Lippmannova kritika. Teorie veřejného mínění Ferdinanda Tönniese.

5. Konceptualizace veřejnosti, dav, masa Psychologie davu – Gustav Le Bon, Ortega y Gasset. Dav, masa a veřejnost očima sociologie. Vytváření veřejnosti, typy veřejností. 6 Vztah postojů a mínění. Vliv sociální kontroly Formování postojů, mínění a postoje, mínění jako vyjádření, stereotypy a schémata. Sociální kontrola. Teorie spirály mlčení Elisabeth Noelle-Neumann.

7. Veřejné mínění jako předmět zkoumání. Počátky výzkumu, Gallupova metoda Tradice straw polls, nedostatky anket, zdroje a metodologické principy gallupovské metody

8. –

9. Přípravné fáze výzkumu veřejného mínění Teoretické a pracovní hypotézy, Indikátory ve výzkumu, validita, reliabilita. Rozhodnutí o populaci a vzorku – typy výběru, reprezentativita. Rozhodnutí o technice sběru informací.

10. Příprava dotazníku Typy otázek, dramaturgie dotazníku, pomůcky při dotazování, problémové otázky.

11. Tazatel ve výzkumu, sběr dat Konstrukce tazatelské sítě, principy práce tazatelů, charakter dotazovací situace. Využití počítače při dotazování.

Anotace

Předmět Výzkum veřejného mínění I je zaměřen na teoretické souvislosti a metodologické principy výzkumu veřejného mínění. V první části budou posluchači seznámeni s pojetím veřejnosti a veřejného mínění v liberálních a osvícenských teoriích a s koncepty, s nimiž přichází sociologie a sociální psychologie. Druhá část je věnována empirickým výzkumům mínění. Nejprve jsou specifikovány společenské souvislosti a základní metodologické principy výzkum. Následně je probírán postup prací. Podrobněji jsou vysvětleny způsoby výběru vzorku, příprava dotazníku, konstrukce tazatelské sítě a práce tazatelů.

Předmět tvoří jeden celek s předmětem Výzkum veřejného mínění II, který je přednášen v letním semestru.

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.