1. Vybrané osobnosti české divadelní kritiky – četba textů a jejich analýza z hlediska dobového uvažování o divadle, kulturně historické souvislosti. 2.
Povaha divadelní kritiky, analýza divadelních kritik a recenzí. Proměny kritického rukopisu, sociální role divadelní kritiky. 4.
Myšlení o divadle, kritická analýza inscenace. Zásady kritického psaní, vlastní kritické reflexe inscenací a diskuse. 5.
Analýza záznamů vybraných inscenací, diskuse. 6. Společná návštěva divadelního představení a jeho analýza prostřednictvím řízené diskuse.
Beseda s hostem.
V rámci semináře se studenti seznámí s dílem vybraných osobností české divadelní kritiky (úvod do problematiky; F. X. Šalda, V. Tille, J. Vodák, O. Fischer, J. Grossman, M. Lukeš,
S. Machonin ad.) v souvislostech dobového uvažování o (divadelní) kritice. Důraz je kladen na četbu kritik i textů, které ji reflektují, studenti se učí vnímat a hodnotit konkrétní divadelní díla a seznamují se se zásadami kritického psaní na základě vlastní kritické reflexe inscenací a následné diskuse. Podstatná část semináře je věnována aktuálním podobám divadelní kritiky (kritická analýza inscenace, proměny kritického rukopisu, sociální role divadelní kritiky apod.).