Plán seminářů 1/ Uvedení do problematiky audiovizuální tvorby. Hlavní vyjadřovací složky filmu. 2/ Základní etapy vývoje filmu, jejich odlišnosti. 3/ Filmová estetika, filmová kritika, vzájemné vztahy.
Co je kritika, co recenze, co filmověvědná studie, co esej? 4/ Scénář, režie, herci, hudba, výprava... Jednotlivé složky filmu a jak na ně nazírat. 5/ Filmová kritika a její osobnosti, různé přístupy k psaní o filmu. 6/ Praktická ukázka 1: zhlédnutí filmu a jeho rozbor.
Následné psaní textů. 7/ Vyhodnocení textů věnovaných filmu z praktické ukázky 1. 8/ Film jako umění nebo film jako zábava? 9/ Současné otázky filmové tvorby: jaká témata, možné způsoby uchopení. 10/ Praktická ukázka 2: zhlédnutí filmu a jeho rozbor. Následné psaní textů. 11/ Vyhodnocení textů věnovaných filmu z praktické ukázky 2. 12/ Závěrečný seminář, vyhodnocení textů, udělení zápočtů.
Seminář seznamující posluchače se základními složkami filmového a televizního díla a základních teoretických přístupů k filmu a televizi. Jeho cílem je otevřít širší kontext filmové a televizní tvorby pro pochopení jak jejích výrazových prostředků, tak analytických nástrojů odborné kritiky, včetně seznámení s hlavními představiteli filmové kritiky. Studenti inspirováni probíranou problematikou pak precizují vlastní kritické přístupy a analyzují své reflexe konkrétních děl, resp. pořadů.