Obsah
Základní pravidla užívání počítače připojeného na internet
Operační systém
Software
Antivirový program
Firewall
Router
Zálohování dat
Heslo
Co je to heslo
Délka a vlastnosti hesla
Síla hesla
Vytvoření hesla
Ochrana hesla
Program pro správu hesel
Nejhorší hesla
Obecná nebezpečí na internetu
Spam
Hoax
Phishing
Pharming
Malware
Spyware
Adware
Rootkit
Keylogger
Dialer
Počítačový vir
Trojské koně
Počítačoví červi
Ransomware
Cloudy
Darknet
Sociální sítě
Několik zásad bezpečného užívání sociální sítě
Sexting
Kybergrooming
Prosředky zajištění inforamace/mediální komunikace
Mobilní zařízení a jejich bezpečné používání (telefony, tablety, audio vizuální záznamová zařízení)
Základní pravidla užívání počítače připojeného na internet
Před zapnutím zařízení jako je stolní počítač, notebook, mobilní zařízení, je třeba dodržovat několik hlavních zásad zabezpečení svého zařízení:
• Aktualizovaný operační systém
• Aktualizovaný software
• Antivirový program
• Firewall
• Zabezpečený router
• Zálohování dat
Operační systém
Každé zařízení (počítač, smartphone, smartwatch aj.) je vybaveno operačním systémem. Jde o základní program, který uživateli umožňuje zařízení ovládat, a to včetně dalších periferií k němu připojených. Jedná se o velice složitý software – program, který v sobě obsahuje nejen ovladače přidružených zařízení, ale dále například rozděluje systémové prostředky (výpočetní výkon procesoru, operační paměť apod.) mezi programy, které jsou spuštěny.
Mezi nejznámější operační systémy patří Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS, Windows Mobile atd.
Útočníci (hackeři) často využívají chyb v operačním systému jakéhokoliv zařízení, proto je nutné operační systém udržovat aktualizovaný. Každý výrobce operačního systému pravidelně vydává aktualizace obsahující tzv. záplaty na zjištěné „díry“ – tedy opravy programového kódu operačního systému.
Software
Každý z nás užívá mnoho různorodých programů (softwaru), většinou specifických pro danou oblast práce. Internetové prohlížeče pro procházení webových stránek, grafické editory pro kreslení, kancelářské balíky apod. Každý z těchto programů se jako operační systém skládá ze statisíců řádků programového kódu (operační systém atakuje hranici několika miliónu řádků), v němž je rovněž veliký prostor pro případnou chybu. Těmtyto chyby nejčastěji generují internetové prohlížeče.
Antivirové programy program je software sloužící k ochraně zařízení před viry a dalším malwarem, jejich detekováním, eliminaci jejich činností a úplným odstraněním ze zařízení. Antivirové programy škodlivé kódy detekují na základě svých databází a způsobu „chování“ programů nainstalovaných v zařízení.
Firewall
Firewall je program, který „dohlíží“ na datový tok mezi užívaným zařízením a vnější počítačovou sítí. Tento datový tok dokáže nejen kontrolovat, ale i regulovat, nebo dokonce závadový datový tok zastavit. Uživateli dává možnost kontroly tohoto datového toku a možnost regulovat jakýkoliv datový tok zvenčí.
Router
Router je zařízení, které propojuje dvě různé počítačové sítě a routuje (směruje) mezi nimi datový tok. Většina všech domácností je k internetu připojena právě skrze router. Proč ho ale zmiňuji? Právě nezabezpečený router je často prostředkem k neoprávněnému průniku do počítačové sítě (domácnosti, podniku) a následnému páchání trestné činnosti v dané počítačové síti, nebo je využit jako brána pro páchání trestné činnosti na internetu.
Zálohování dat
Zálohování dat je jednou z nejspolehlivějších metod ochrany důležitých dat před jejich ztrátou.
V době digitální fotografie, hudby, filmů a elektronických dokumentů je jejich ztráta citeln á. O data nemusíme přijít pouze sofistikovaným kybernetickým útokem nebo virovou nákazou, ale lze o ně přijít triviálnějšími způsoby – postačí pouhé neúmyslné smazání nebo poškození harddisku počítače.
Hesla
Heslo je pro uživatele informačních a komunikačních technologií prvotní a základní ochrannou hradbou proti případným útočníkům, a proto je třeba heslu věnovat nemalou pozornost.
Vzhledem k tomu, že v dnešní době je na uživatele vytvářen tlak mít ke každé aplikaci a webové službě heslo, není pak prakticky v lidských silách zapamatovat si do každé takové služby jiné heslo. Často se pak stává, že uživatel rezignuje a u většiny webo
Základní pohled na bezpečnost ve virtuálním prostoru, zejména v oblasti médií.
Veřejný prostor můžeme v této problematice chápat jako Kyberprostor. Kyberprostor je virtuální počítačový svět, přesněji elektronické médium tvořící světovou, globální počítačovou síť, která je základem online komunikace. Je to rozsáhlá počítačová síť tvořena menšími, po světě rozesetými počítačovými sítěmi, které užívají TCP/IP protokol. Ten jim umožňuje komunikaci a výměnu dat.