1. Úvod do problematiky - jazyk a jeho kontext ve společneských vědách (lingvistický obrat), co je to diskurz, co vše může znamenat "diskurzivní analýza", čím se zabývá analýza jazyka, co je systemická funkční lingvistika
2. Co je to ideologie? Různé koncepty ideologie a jejich vztah k jazyku, "ideologický čtverec", ideologie v jazyce
3. Modalita a ideologie - teorie a praxe
4. Transformace a lexikalizace - teorie a praxe
5. Fahrenheit 9/11
6. Modalita, transformace a lexikalizace v dokumentu Fahrenheit 9/11
7. Rétorické struktury a ideologie
8. Analýza rétorických struktur v politickém projevu (nejspíše Miloš Zeman)
9. a
10. Státní svátek (vypracování domácího úkolu)
11. Diskuze nad domácími úkoly, shrnutí
Kurz nabízí nový, interdisciplinární pohled na politické texty a projevy; na konkrétních příkladech ukazuje, že zkoumání volby lexikálních a gramatických prostředků přináší o textu a jeho autorovi stejně zajímavé informace jako zkoumání samotn ého obsahu textu. Kurz vychází z metodologie systemické funkční lingvistiky (SFL), která jazyk na rozdíl od tradičních gramatických přístupů zkoumá v jeho kulturním a společenském kontextu. Jedním z velkých témat SFL je ideologie a její - často implicitní - projevy, které jsou na různých úrovních v textu zakódovány, a právě na ně je tento kurz zaměřen.
V kurzu budou na základní úrovni analyzovány konkrétní ukázky politických projevů a jejich ideologický náboj, především metodou žánrové analýzy SFL.
Podmínkou k účasti v kurzu není podrobnější lingvistická průprava, nicméně předpokládá se znalost mluvnice na středoškolské úrovni a angličtina minimálně na úrovni B2.
"Někdy se má za to, že diskurzivní analýzu nebo ‚textovou analýzu‘ lze provádět bez gramatiky, nebo že je to dokonce jakási alternativa ke gramatice. Ale to je iluze. Diskurzivní analýza, která není založena na gramatice, není analýza, je to prostý komentář k textu." (Halliday 1994)