Přehled kursu, tematické bloky:1. Balkán jako tradiční prostor zahraničně politických zájmů Rakousko-Uherska.2. Vznik československé diplomacie, její snaha následovat zahraniční politiku monarchie v balkánském prostoru.3. Spolupráce s následnickými státy monarchie na Balkáně (Království SHS, Rumunsko), snaha o udržení hospodářských pozic v Bulharsku, Řecku a Turecku.
4. Malá Dohoda, naděje a realita.5. Druhá světová válka, spolupráce vlád v emigraci (s Jugoslávií a Řeckem).6. Poválečná obnova vztahů, nemožnost navázat na předválečná schémata.7. Rozkol s Jugoslávií, sledování linie SSSR. Posilování přátelských vztahů s dalšími sovětskými satelity - Rumunskem a Bulharskem.8.
60. léta ve znamení pokusů o hlubší, nezávislou spolupráci, brzká "normalizace" i na tomto poli.9. Rok 1989, následné budování samostatné a nezávislé československé, respektive české zahraniční politiky. Návrat k tradičnímu prostoru zájmu v nových podmínkách /rozdělení československého státu, celková krize na Balkánu, rozpad Sovětského svazu, válka v Jugoslávii/.10. Cesta do NATO a EU, přizpůsobování české zahraniční politiky.11. Úloha české zahraniční politiky v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU vůči zemím tzv. západního Balkánu.12. Perspektivy českých zahraničně politických zájmů na Balkáně v kontextu evropského a globálního vývoje.
Kurs je zaměřen na přehled československé/české zahraniční politiky vůči zemím Balkánu od roku 1918 do současnosti. Koncipován je s ohledem na celkové směřování a změny zahraniční politiky československého a českého státu v daném období.
Důraz je kladen na hlavní objektivní a subjektivní faktory, aktéry a měnící se priority, které tuto politiku ovlivňovaly a ovlivňují.