1. Úvod, představení sylabu, podmínky splnění kurzu, studentská témata (u těch, kdo jižvědí)2. Teorie - Jak číst primární dokumenty? Heuristika a hermeneutika. (Dobson, Zielmann.
Part I. p 19-55) 3. Teorie - Rozličné typy dokumentů.
Problémy jejich interpretace. (Dobson, Zielmann. Part II, Letters, Surevilance Reports, Court Files, Report, Memoradna. p 55-141)4.
Teorie - Rozličné typy dokumentů. Problémy jejich interpretace. (Dobson, Zielmann.
Part II, Diaries, Novels, Autobiography, Newspapers, Speeches, Testimony. p 141 - 243)5. Studentská témata, seznámení s online databázemi, pokus vyhledat relevantní dokumenty. Edice dokumentů - příklady (knihy z edice FRUS, edice dokumentů z Bundesarchiv Berlin, ÚSTR).
Studenti by měli mít do dvojice alespoň jeden počítač s připojením na internet.6. Praktická ukázka - interpretace dokumentů z knih autorů Machovec a Pospíšil (téma: underground a nezávislá kultura v Českolovensku)7.
Praktická ukázka - vyhledávání dokumentů v online databázích, interpretace na základě typu a původu dokumentu (viz semináře 3 a 4), diskuzeOstatní semináře připadají na návštěvy archivů v Praze, případně přenášky externistů. V závislosti na domluvených termínech tak mohou zasáhnout do pořadí seminářů.
V tomto předmětu se studenti naučí základní postupy práce s primárními prameny. Předmět je rozdělen na kratší část teoretickou a delší praktickou. V teoretické části si studenti osvojí základní znalosti kritiky pramenů a metod při jejich vyhledávání. Součástí bude práce s některými edicemi historických dokumentů dostupnými v knihovně v Jinonicích. V závěru teoretické části se pak seznámí s některými užitečnými online databázemi dokumentů.
V rámci praktické části si posléze studenti vyzkouší vlastní práci s prameny z výše zmíněných zdrojů. Také navštíví některé vybrané archivy v Praze, kde jim po dohodě jejich pracovníci představí základní principy archivní práce.Kurz je vhodný pro studenty a studentky, kteří si již zvolili témata svých bakalářských a diplomov ých prací.