1. Vymezení regionu; metodologie; literatura. 2.
Doba vikinská a raně křesťanská - dobyvatelé, objevitelé, básníci. Integrace vrcholně st ředověkých skandinávských království v křesťanské Evropě. 3.
Reformace, renesance a humanismus na evropském Severu. Dánsko a Švédsko - evropské mocnosti 17. století. 4. 18.-19. století: království, soustátí, impéria ve vírech evropské politiky. 5. 18.-19. století: národy, jazyky, kultura v procesu národní emancipace a společenské modernizace. 6.
Od sametového rozvodu (Švédsko-Norsko) k první světové válce. 7. Meziválečné období: rozdíly v mezinárodním postavení a vnitropolitickém vývoji; základy státu blahobytu. 8.
Skandinávské mýty poloviny 20. století: finsko-sovětské války; švédská neutralita; obsazení Islandu. 9. Skandinávské mýty poloviny 20. století: norská a dánská kolaborace a odboj; osudy skandinávských židů. 10.
Mezinárodní postavení skandinávských zemí po roce 1945: NATO, neutralita, finlandizace; od skandinávské k evropské integraci. 11. Vnitřní vývoj: skandinávský model sociálního státu, jeho zdroje a limity. 12.
Původní obyvatelé skandinávského Severu: Gróňané a Samové ve 21. století.
Základní informace o dějinách severských zem í (Švédsko, Dánsko, Norsko, Island, Finsko) v evropském, respektive euro-atlantickém kontextu. Hlavní pozornost bude zaměřena na dějiny 19.-20. století, kterým bude předcházet stručnější
úvod o středověkých a raně novověkých dějinách a kultuře severských zemí. Akcentovány budou modelové události, jevy
či období; tematizovány budou též styky mezi severní a střední Evropou.