1) 21.2.. Úvodní hodina, studijní povinnosti, rozdělení teamových projektů. 2) 28.2. Úvod do problematiky, vymezení základních pojmů (kultura, kulturní politika a její základní cíle, kulturní systém). Specifické místo kultury v politice a ve společnosti.
Otázka: Zaslouží si kultura zvláštní zacházení a má stát utvářet kulturní politiku? 3) 7.3. příprava teamového projektu, rešerše a příprava pracovní struktury 4) 14.3. Modely kulturní politiky – Francie, Německo, Velká Británie. 5) 21.3. Modely kulturní politiky – Francie,
. 6) 28.3. Kulturní politika mezinárodních a regionálních organizací (EU)
Otázka: Potřebuje EU kulturní politiku? 7) 4.4. Kulturní politika mezinárodních a regionálních organizací (UNESCO, OIF) 8) 11.4. Vnější kulturní politika státu a kulturní diplomacie: vymezení základních pojmů(branding, propaganda, veřejná diplomacie, gastrodiplomacie), strategie a nástroje.
Otázka: Jaká je role sportu v kulturní politice a kulturní diplomacii? 9) 18.4. Šíření dobrého jména státu (propojení turismu, kultury, investic, EXPO)
Otázka/četba: Koncepce české kulturní politiky. Kulturní agenda jako součást české zahraniční politiky. 10) 25.4. Přednáška odpadá a je nahrazena komentovanou prohlídkou Národní galerie 11) 2.5..Kulturní politika a kulturní diplomacie ČR – vývoj po roce 1989, hlavní témata, aktéři, cíle, rozbor koncepčních materiálů.
Otázka: Česká centra. Jak je prezentována česká kultura v zahraničí? 12) 9.5. Prezentace teamových projektů 13) 16.5. Záv ěrečný test
Literatura:
Zejména primární dokumenty, koncepční materiály.
Většina aktuálních informací týkajících se kulturní politiky je dostupná na internetu. Studentům se doporučují následující internetové stránky: www.culturalpolicies.net – Compendium of cultural policies and trends in Europe www.ericarts.org - European Institute for comparative cultural research www.incp-ripc.org – International network on cultural policy www.mkc.cz – Multikulturní centrum Praha www.mkcr.cz www.culture.fr – Le portail de la culture www.kulturserver.de - Kulturserver www.culture.gov.uk – Department for culture, media and sport
Terry Eagleton: Idea kultury,Host, Brno 2001
David Loyd, Paul Thomas: Culture and the State, New York 1998 (kopie ve studovně)
Kol. Autorů: Institutions et vie culturelles, La documentation française, Paris 1996 (kopie ve studovně)
Mario d´Angelo, Paul Vespérini: Politiques culturelles en Europe: Une approche comparative, Council of Europe Publishing 1998
Toby Miller, George Yúdice: Cultural Policy, Sage Publications, 2002 (knihovna Jinonice)
Eliška Tomalová: Kulturní diplomacie, francouzská zkušenost, ÚMV, 2008
Kolektiv autorů: Paradigmata moderní kulturní politiky, Divadelní ústav, 2014
Cílem kurzu je zkoumání současných modelů kulturních politik západoevropských států, s důrazem na situaci ve Velké Británii, Francii a Německu. Kulturní politika bude nahlížena z hlediska aktérů, cílů, finančních a právních prostředků.
Ve druhé polovině kurzu se budeme zabývat i kulturní politikou na úrovni Evropské Unie a jiných mezinárodních organizací. V neposlední řadě se zaměříme i na zahraniční kulturní politiku – kulturní diplomacii zkoumaných entit.