Časový rozvrh výuky: v blocích od 11:00 do 13:50 v následujíc ích termínech: 28.3., 4.4., 11.4., 18.4 a 16.5. Seznam textů k jednotlivým seminářům viz reader a stránky KNRS. Reader a seznam textů bude ve studovně dostupný od 18. 3. 2008.
Obsah: 1. Úvod do tématu, představení programu. Periodizace irácké krize, hlavní problémy a otázky. Historické kořeny: Irák jako problém mezinárodní politiky od 70. let 20. století, inspekční a sankční režim po roce 1991 (28.3.) 2. Konec inspekčního režimu 1998. Irák jako nová priorita americké zahraniční politiky po 11. září
Počátek irácké krize: snaha o nalezení mírového řešení ? cesta k rezoluci RB OSN 1441 (4.4.) 3. Vývoj po rezoluci RB OSN 1441. Možnosti řešení irácké krize z tehdejšího pohledu. Vývoj v mezinárodních vztazích na přelomu let 2002/2003. Pozice jednotlivých států. (11.4.) 4. Dění v mezinárodních organizacích bezprostředně před válkou. Otázky mezinárodního práva, proliferace zbraní hromadného ničení, demokratizace regionu, ropy. (18.4.) 5. Vývoj po irácké krizi a její zhodnocen í z dnešního pohledu. (16.5.)
Požadavky na získání klasifikovaného zápočtu:
- Základním předpokladem pro udělení klasifikovaného zápočtu je aktivní účast seminářích, jakož i příprava na ně a čtení textů v readeru. Každý student musí být nejen připraven zapojit se do diskuse o přečteném textu, ale musí být schopen na vyzvání vyučujícího tuto diskusi iniciovat krátkým (do 5-10 min) představením obsahu a hlavních myšlenek zadaného textu. V průběhu každého ze seminářů budou studenti jmenovitě (na základě seznamu zapsaných) vyzývání k představení jednotlivých textů. V případě, že je student vyzván k představení textu a není přítomen, případně není schopen text představit, zaniká možnost zisku zápočtu. Z této povinnosti je možné se v průběhu semestru nejvýše jednou omluvit (e-mailem nebo ústně nejpozději do začátku hodiny).
- Klasifikovaný zápočet bude udělen na základě napsání seminární práce (ca. 5 - 10 NS) na vybrané téma, vztahující se k irácké krizi. Téma navrhne student emailem či písemně ve formě expozé, které musí být nejpozději do 18.4. schváleno vyučujícím. Pro seminární práci platí standardní podmínky IMS FSV UK.
Seminář rozebírá příčiny, průběh a důsledky irácké krize, která v letech 2001 - 2003 dominovala mezinárodním vztahům. Zabývá se mezinárodněprávními otázkami, postoji a motivy jednotlivých státu: USA, Velké
Británie, Francie a Německa.