1. První pokusy; etnická, náboženská a sociální skladba a motivace imigrantů; první vlna stuartovské kolonizace: Virgínie a vytváření jižanského životního stylu; Nová Anglie - puritánství a jeho místo v americké tradici; první ústavy a politické instituce.
2. Druhá vlna stuartovské kolonizace: středoatlantické kolonie jako zárodky pluralitní společnosti, plantážnické otrokářství na Karolínách a v Záp. Indii. Vývoj kolonií za Restaurace, změny v anglické koloniální politice, merkantilismus, vznik imperiálního systému. Diversifikace politické kultury a její sociální kořeny.
3. Sociální skladba a etnické a náboženské poměry v britské Americe 17. a 18. století; materiální kultura, všední den; postavení žen, černochů, Indiánů; náboženství, vzdělání, vyšší školství, věda, tisk; aristokratická a lidová kultura a životní styl; vznik podnikatelské mentality.
4. Sociální a náboženský pohyb v koloniích; hlavní zdroje a ohniska sociálního napětí; demografický vývoj, změny sociálního chování, liberalizace společenských postojů, změny v hospodářské a podnikatelské struktuře; \"velké probuzení\"; úloha městské samosprávy a místní politiky v přípravě revoluce.
5. Vývoj koloniálních institucí, právního postavení a vytváření tradice amerického státoprávního myšlení; budování britského imperiálního systému, jeho příčiny a následky pro kolonie. Vývoj konfliktu s Británií od zákona o kolcích 1765 do druhého kontinentálního kongresu 1775.
6. Vyhlášení nezávislosti a vznik Unie; povaha událostí 1776 a revoluční potenciál společnosti; první státní ústavy; dav, lid a elita; přímá demokracie či zastupitelská republika; zákonnost a živelnost v revolučních akcích.
7. Americká revoluce 1776-89; průběh osvobozovacích bojů; Články konfederace a vnitřní vývoj států; mezinárodní postavení Unie.
8. Vznik americké ústavy; střet zájmů a koncepcí; myšlenkové a praktické zdroje ústavního myšlení; ústavní systém a jeho psychologické a sociální podloží; hlavní principy a nejdůležitější ustanovení; originální prvky ústavy.
9. Porážka federalistů; sociální vize a politická praxe demokratického republikánství; formování americké agrární tradice; první vlna industrializace a urbanizace; rozvoj plantážního otrokářství; vývoj stranického systému; program tzv. amerického systému; reformy demokratické vlády; prezident A. Jackson a boj proti národní bance; charakter \"jacksonovské demokracie\" (1829-37).
10. Kolonizace Západu a boj o šíření otroctví; americký sekcionalismus a jeho hlavní rysy; válka s Mexikem; politický a zájmový vývoj konfliktu mezi Severem a Jihem; otázka nulifikace a státních práv; postavení černochů na plantážích; vzestup A. Lincolna; duchovní a intelektuální klima Unie před válkou.
11. Vytvoření Konfederace, secese a vznik občanské války; průběh bojů; vývoj názorů v republikánské straně; zákon o pozemkových přídělech; zákon o emancipaci otroků; vliv radikálních republikánů; příměří a výsledky války.
12. Přestavba, její formy a důsledky pro Jih; industrializace a urbanizace země; změny ve stranickém rozložení; zemědělská otázka a vznik farmářského radikalismu; postavení černochů a formy rasismu; reformní evangelium.
2. část
Imperiální republika
- Nový manifest Destiny, válka se Španělském (Kuba, Filipíny, Portoriko), politika otevřených dveří.
Progresivismus
- druhy progresivismu, ženská otázka, pokusy o reformu, politické reformy, role odborů, imigrace, nástup korporátní Ameriky, boj proti trustům.
- Prezident Theodore Roosevelt a 'Square Deal', ekonomický propad 1907, krize Republikánské strany,
- Prezident Wilson
- politika 'velkého klacku'
USAa první světová válka
- Wilsonova neutralita, vstup do války, americké expediční jednotky, mobilizace ekonomiky a společnosti, hnutí za mír.
- hledání nového světového řádu: Wilson a 14 bodů, Versailles, boj za ratifikaci Versailleské smlouvy v americkém Senátu, Společnost národů.
- poválečný konzumerismus
Velká hospodářská krize a její řešení
- Herbert Hoover, příčiny krize, volby 1932
- FDR a Nový úděl, 'alphabet soup' (AAA, CCC, NRA, TVA, atd.), reforma bankovního systému, Wagnerův zákon, kritika Nového údělu, pokus o napěchování soudů, druhý Nový úděl
USA a druhá světová válka
- krize Společnosti národů, USA a SSSR, isolacionismus vs. intervencionismus
- od neutrality k intervenci, Pearl Harbor, válka na dvou frontách
- Amerika ve válce: mobilizace výroby, internační tábory pro Američany japonského původu
- porážka Osy, ofensiva v Pacifiku, Projekt Manhattan
Nástup studené války
- napětí mezi USA a SSSR, Jalta a Postupim, Roosevelt vs. Stalin, čínský problém
- Harry Truman, Fair Deal, doktrína zadržování, Marshallův plán, NATO, Korejská válka
- boj proti komunismu na domácí půdě: HUAC, Alger Hiss, McCarthy, Rosenbergovi.
Společnost hojnosti
- ekonomický zázrak, konzumní společnost, život na předměstí, televize, 'jiná Amerika' - život na okraji
- nástup hnutí za občanská práva
- Eisenhower a Republikáni
- masivní odveta, Korea a Vietnam, krize na Blízkém východě, incident U-2, vztahy se SSSR.
Kennedy a Johnson
- JFK a 'New Frontier', Zátoka sviní, Johnson a 'Great Society', útok na chudobu v USA, boj za občanská práva a rasovou rovnoprávnost, Black Power.
- Vietnam, od pomoci ke konfrontaci, protesty proti válce, politická krize, ofenzíva Tet, Daniel Ellsberg, politická krize
- MLK a Robert Kennedy, nástup konzervativců
Krize autority
- Nová levice, ženské hnutí, nový feminismus
- Nixon a Kissinger, Vietnamizace, eskalace, 'mír se ctí'
- USA a SSSR, normalizace vztahů s ČLR
- volby 1972, Watergate, impeachment, politická krize
- Fordovo a Carterovo interregnum
Nástup pravice
- volby 1980, Donald Reagan, reaganomika, fiskální krize, Reaganova zahraniční politika, volby 1984
- volby 1988, Georgie H. W. Bush, konec studené války, Tienanmen, válka v Zálivu, USA a sjednocení Německa, volby 1992
Bill Clinton
- návrat republikánů, Newt Gingrich a 'Contract with America', volby 1996, Monica Lewinsky.
The survey of U.S. history is only taught in Czech.
The goal of the course is to introduce basic issues in U.S. history in chronological order from the establishment of colonies in North America till the end of the Cold War. The course is taught in Czech.