Metodologie soudobých dějin
Přednáška: 1. Vývoj metodologie historie (historiografie) s důrazem na vývoj od poloviny 20. století 2. Soudobé d ějiny – vymezení pojmu v kontextu jednotlivých národních historiografií 3. Definice pojmu „pramen“ a jeho vymezení vůči odborné literatuře; klasifikace pramenů 4. Základní metody práce s prameny a s odbornou literaturou; jak psát o soudobých dějinách 5. Orální historie jako specifická metoda historiografie 6. Možnosti a limity studia pramenů v archivech v ČR a v dalších zemích, politické snahy ovlivnit výzkum soudobých dějin
Studijní povinnosti: 1. Písemná úvaha o VYUŽITELNOSTI denního tisku jako pramene pro soudobé dějiny na základě studia Rudého práva A JEDNOHO DALŠÍHO DENÍKU buď pro období 9.1.-28.1.1989 (Palachův týden) nebo 24.6.-16.7.1947 (jednání o československé účasti na Marshallově plánu), v rozsahu 7-10 normostran. Pro první variantu je doporučena četba: Oldřich Tůma: Zítra zase tady! Protirežimní demonstrace v předlistopadové Praze jako politický a sociální fenomén (Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1994) a Jan Vladislav - Vilém Prečan: Horký leden 1989 v Československu (Praha, Novinář 1990), pro druhou: Rudolf Jičín et al. (ed.): Československo a Marshallův plán. Sborník dokumentů (Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1992) a Marek Loužek (ed.): Marshallův plán. Šedesát let poté (Praha, CEP 2007). Doplnění případnými dalšími zdroji je samozřejmě vítáno.
Poznámka: Tato práce by měla obsahovat POZNÁMKOVÝ APARÁT s konkrétními odkazy na použité prameny a literaturu. 2. Recenze v rozsahu 3-4 normostran na jednu z následujících knih: a) Miroslav Vaněk - Pavel Mücke: Třetí strana trojúhelníku. Teorie a praxe orální historie, 2. přepracované a doplněné vydání, Praha, Karolinum 2015 (v případě, že máte recenzi již rozpracovanou, je možno použít i dosud používanou starší práci M. Vaňka Orální historie ve výzkumu soudobých dějin, Praha, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 2004). b) Georg G. Iggers: Dějepisectví ve 20. století: od vědecké objektivity k postmoderní výzvě, Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2002.
Práce určené pro tento kurs odevzdávejte v těchto termínech: do 7. 1. 2021, do 21. 1. 2021, do 4. 2. 2021 (vždy do 23:59). Protože současná protiepidemická opatření neumožňují následné osobní setkání nad odevzdanými a opravenými texty, bude komentář k jednotlivým pracím zaslán studentům emailem - vždy do týdne. Kdo chce mít v případě neúspěchu možnost opravit si špatné hodnocení v prodlouženém zkouškovém období, které je stanoveno od 15. 2. do 26. 2. 2021, musí "propadnout" při některém z výše uvedených termínů - tj. do SISu mu bude zapsáno hodnocení F. Současně platí, že v případě neúspěchu u některého z řádných termínů může i kterýkoli z pozdějších řádných termínů sloužit jako termín opravný. Práce zasílejte pouze na email jmb501@seznam.cz (tato emailová adresa se odvíjí od dřívějšího označení kurzu - čímž se prosím neznepokojujte...)
Poznámka: PRÁCE POSÍLEJTE VŽDY OBĚ NAJEDNOU!
Kurz se zabývá soudobými dějinami jakožto specifickou subdisciplínou historiografie. Definuje klíčové objekty a instrumenty studia soudobých dějin, nastiňuje základní metodologické postupy a upozorňuje rovněž na závislost výzkumu soudobých dějin na politickém vývoji.