02. 25.02. Parametry problému (Wandycz, Arnason).
Otázky: 1. Jaký význam/váhu pro pozdější dějiny Evropy měla návaznost na římské dědictví (co toto dědictví znamenalo konkrétně pro kterou část Evropy? mohla se Evropa rozvíjet progresivně i bez toho dědictví?); 2. Vznikla střední Evropa už ve středověku nebo byla jejím hlavním inciátorem (byť netušícím) habsburská monarchie a říše?; 3. CO bylo podstatou středoevropského tzv. dvojího zpoždění a dohánění Evropy?; 4. Byly středoevropské krize 20. století vnitřního nebo vnějšího původu?
03. 03.03. Západní a východní Evropa (Wolff)
Otázky: 1. Kdy a proč vzniká západovýchodní schizma? 2. Je toto schizma pravdivé a skutečné? 3. Dá se \"kletba\" zlomit?
04. 10.03. Východní Evropa a Rusko (Halecki, Lemberg)
Otázky: 1. Proč bylo Rusko zobrazováno jako severská mocnost a jaké to mělo podoby?; 2. Jaké podoby mělo zobrazování Ruska jako severské mocnosti?; 2. Kdy a proč došlo ke zpochybnění severojižního dualismu v Evropě a k jeho nahrazení dualismem západovýchodním?; 3. Které vědecké obory a jak se na této proměně podílely?; 4. Co změna světových orientací udělala s evropským obrazem Ruska?; 5. Jak vzniklo podle Haleckého Rusko z Rusi?; 6. Které byly hlavní prvky ruské civilizace po pádu staré Rusi?
05. 24.03. Východní a střední Evropa (Halecki)
Otázky: 1. V čem spočívala podstata diskusí o rozdílech a analogiích mezi východní a západní Evropou (Bidlo, Seton-watson, Toynbee)?; 2. Co mínil Halecki formulací „evident analogy in the formation and constitution of both Western and Eastern Europe?“; 3. V čem spočívala příčina rozkolu západní a východní církve?; 4. Jak definoval Halecki hlavní regionální sekce východní Evropy?; 5. Jak reakce na dílo F. Naumanna ovlivnily debatu o střední Evropě?;
06. 31.03. Střední Evropa a Německo (Strath, Betz)
Otázky: 1. Jak souvisí Mitteleuropa a nation-building v Německu?; 2. Vývoj německého chápání střední Evropy jako hospodářského regionu od Lista po Naumanna; 3. Rakousko, Německo a střední Evropa; 4. Německo a střední Evropa za studené války; 5. Identita střední Evropa po konci studené války; 6. EU a obnova imperiálních tradic
07. 07.04. Inovace (Jenö Szücs)
Otázky: 1. Co mínil Szücs, když mluvil o \"secret of Western development\"?; 2. Co je podstatou \"entirely new model of political and social power\"?; 3. Jaké nové typy svobod přinesl vývoj západoevropského feudalismu?; 4. Jaké jsou hlavní rozdíly ve vývoji východního a západního absolutismu?; 5. Jak reakce na první krizi absolutismu ovlivnily formování specifické regionální identity středovýchodní Evropy?
08. 14.04. Kulminace a rozpaky (Kundera, Ash)
Otázky: Kdo nese odpovědnost za pád střední Evropy do ruskou bolševiků? Je střední Evropa kvůli své kulturní tradici lepší než Západ? Co zůstalo ze střední Evropy po pádu komunismus?
09. 21.04. Polsko (Kochanowicz, Porter)
\r\n10. 28.04. Maďarsko (Bibó, Kürti)
\r\n11. 05.05. Slovensko (Kovac, Bakke)
\r\n12. 12.05. Česko (Baer)
Stručný program (viz soubory v SIS):01. 18.02. Úvod a zadání práce 02. 25.02. Parametry problému (Wandycz, Arnason).Otázky: 1.
Jaký význam/váhu pro pozdější dějiny Evropy měla návaznost na římské dědictví (co toto dědictví znamenalo konkrétně pro kterou část Evropy? mohla se Evropa rozvíjet progresivně i bez toho dědictví?); 2. Vznikla střední Evropa už ve středověku nebo byla jejím hlavním inciátorem (byť netušícím) habsburská monarchie a říše?; 3.
CO bylo podstatou středoevropského tzv. dvojího zpoždění a dohánění Evropy?; 4. Byly středoevropské krize 20. století vnitřního nebo vnějšího původu? 03. 03.03.
Západní a východní Evropa (Wolff)Otázky: 1. Kdy a proč vzniká západovýchodní schizma? 2.
Je toto schizma pravdivé a skutečné? 3. Dá se "kletba" zlomit? 04. 10.03.
Východní Evropa a Rusko (Halecki, Lemberg)Otázky: 1. Proč bylo Rusko zobrazováno jako severská mocnost a jaké to mělo podoby?; 2.
Jaké podoby mělo zobrazování Ruska jako severské mocnosti?; 2. Kdy a proč došlo ke zpochybnění severojižního dualismu v Evropě a k jeho nahrazení dualismem západovýchodním?; 3.
Které vědecké obory a jak se na této proměně podílely?; 4. Co změna světových orientací udělala s evropským obrazem Ruska?; 5.
Jak vzniklo podle Haleckého Rusko z Rusi?; 6. Které byly hlavní prvky ruské civilizace po pádu staré Rusi? 05. 24.03.
Východní a střední Evropa (Halecki)Otázky: 1. V čem spočívala podstata diskusí o rozdílech a analogiích mezi východní a západní Evropou (Bidlo, Seton-watson, Toynbee)?; 2.
Co mínil Halecki formulací „evident analogy in the formation and constitution of both Western and Eastern Europe?“; 3. V čem spočívala příčina rozkolu západní a východní církve?; 4.
Jak definoval Halecki hlavní regionální sekce východní Evropy?; 5. Jak reakce na dílo F.
Naumanna ovlivnily debatu o střední Evropě?; 06. 31.03. Střední Evropa a Německo (Strath, Betz)Otázky: 1.
Jak souvisí Mitteleuropa a nation-building v Německu?; 2. Vývoj německého chápání střední Evropy jako hospodářského regionu od Lista po Naumanna; 3.
Rakousko, Německo a střední Evropa; 4. Německo a střední Evropa za studené války; 5.
Identita střední Evropa po konci studené války; 6. EU a obnova imperiálních tradic 07. 07.04. Inovace (Jenö Szücs)Otázky: 1.
Co mínil Szücs, když mluvil o "secret of Western development"?; 2. Co je podstatou "entirely new model of political and social power"?; 3.
Jaké nové typy svobod přinesl vývoj západoevropského feudalismu?; 4. Jaké jsou hlavní rozdíly ve vývoji východního a západního absolutismu?; 5.
Jak reakce na první krizi absolutismu ovlivnily formování specifické regionální identity středovýchodní Evropy? 08. 14.04. Kulminace a rozpaky (Kundera, Ash)Otázky: Kdo nese odpovědnost za pád střední Evropy do ruskou bolševiků? Je střední Evropa kvůli své kulturní tradici lepší než Západ? Co zůstalo ze střední Evropy po pádu komunismus? 09. 21.04. Polsko (Kochanowicz, Porter) 10. 28.04. Maďarsko (Bibó, Kürti) 11. 05.05. Slovensko (Kovac, Bakke) 12. 12.05. Česko (Baer)
Kurz se zabývá vývojem a charakterem základních interpretačních rámců a schémat středoevropských dějin od 19. století do současnosti. Důraz klade na obecná pojetí regionu jako celku, na vztahy mezi střední Evropou a klíčovými regiony a státy v jejím sousedství (Balkán, německý prostor, Rusko) a také na národní reflexe středoevropského prostoru, jeho osvojování a projekci vlastních zájmů do něj.