Charles Explorer logo
🇨🇿

Zahraniční politika SRN II

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JMM353

Sylabus

Sylabus Německá zahraniční politika, letní semestr 2016

Typ předmětu: povinný

Forma výuky: seminář/přednáška

Rozsah předmětu: 1/1

Studijní požadavky: aktivní účast na seminářích (četba zadaných textů), příprava jednoho autorského semináře a asistence u druhého. Aktivní účast na debatě s přestavitelem ZÚ SRN, případně jiné instituce.

Celkem zpracování asi 350 stran textů k základním i specializovaným tématům kurzu.

Každý účastník připraví autorský seminář, který předpokládá zpracování asi 80 stran textů, vystoupení 20 minut, písemné zpracování referátu a přípravu otázek pro ostatní účastníky (rozsah cca 5-10 stran).Každý účastník bude navíc asistovat při přípravě jednoho dalšího semináře (koreferát 10-15 minut).

Závěrečná zkouška je ústní.

Celkové kreditní ohodnocení: 4

 Anotace: Letní semestr kurzu se bude věnovat zahraniční politice SRN od doby sjednocení.

Zaměří se především na analýzu kontinuity a změn německé zahraniční politice v kontextu nové dynamiky evropského a globálního vývoje. Bude hledat odpovědi na otázku, jaké jsou zdroje těchto změn (vnitřní i vnější), jak se změny odrážejí v koncepčním zaměření NZP (programová změna) a její realizaci (institucionální a instrumentální změny, adaptace procesu utváření a realizace politiky). 

Kurz bude pozůstávat za prvé z přehledové přednášky a úvodům k vybraným tematickým blokům. Za druhé (a hlavně) budou probíhat autorské semináře k tématům podle výběru účastníků. Zásadní témata, která nebudou převzata účastníky, přednese lektor.

Témata, kdy semináře povedou hosté, budou se účastníci kursu podílet koreferáty;  v případě že host převezme téma, které si vybral účastník, může se zapojit podstatněji a připravit plnohodnotný referát atd.  

Program: 1. Úvodní přehledové přednášky k německé ZP od sjednocení - hlavní periodizace, hlavní témata, klíčové prvky vývoje v oblasti bezpečnostní a integrační politiky. Podle potřeby úvod v dalších oblastech NZP.  2. Semináře účastníků a hostů (program a data boudo upřesněny) 3. Diskuse s představitelem ZÚ SRN (bude upřesněno) 4. Účast na akcích FSV a ÚMV k německé ZP - zejména mezinárodní konference IASGP 16. - 17. 6.  

Hosté kurzu:

Petra Matějů, Pavel Dvořák, Barbora Veselá?

ZÚ SRN v Praze?

Způsob přípravy autorského semináře

Autorské semináře mají dva cíle: obecnou empirickou analýzu a autorskou interpretaci za použití preferovaného teoretického zakotvení a konceptu.

Postup přípravy:

·        V součinnosti s lektorem autoři upřesní téma, způsob jeho pojetí a literaturu.

·        Své téma připraví ve formě referátu (20-25 min), koreferátu asistenta a následné diskuse o předem definovaných otázkách.

·        Pro seminář autor připraví stručný handout a následně, po semináři, odevzdá referát písemně (stačí formou tezí/argumentů v odrážkách, nemusí to být sloh) 5-10 stran.

·        Další účastník jako asistent připraví koreferát (10-15 min) z textů o rozsahu asi 30 stran.

·        Autor připraví literaturu pro účastníky kurzu a vybere povinné čtení (cca 25-30 stran) a další literaturu pro hlubší seznámení s tématem.  

Literatura by měla zahrnovat

·        základní empirický a analytický podklad (Handbuch atd.),

·        základní prameny (dokumenty, statistická data, atd.)

·        a interpretaci tématu v odborné literatuře (pokud možno více příkladů teoretického a metodologického přístupu a zejména nejvíce používaných konceptů).     

V největší obecnosti referát by měl charakterizovat (pokud jsou relevantní) vybrané tématu/politický sektoru a jeho význam v německé politice

Normy a kognitivní faktory (vč. ZP kultury SRN), které jej formují

Zájmy (politické, ekonomické…)

Instituce (aktéři, kompetence na národní a mezi/nadnárodní úrovni)

Potenciál SRN (soft a hard power), který se uplatňuje při realizaci

Vliv vnitropolitických a mezinárodních aspektů na formování NZP

Dané téma v německém politickém prostoru (pozice politických stran, dalších aktérů, veřejnosti, případně médií…)

Mezinárodní konstelace, postoje hlavních partnerů SRN (NATO, EU, OSN, jednotlivých důležitých aktérů - USA, Francie

Koncepční aspekty (strategie, koncepce a jejich absence)

Základní chronologie německé politiky v dané oblasti (politické kroky a jejich výsledky) historická tradice (do 1990) od sjednocení do 1998 (vlády H.Kohla) vláda levice SPD/Zelení (1998-2005) vlády Angely Merkelové, zejména post-Lisabon (2005 až současnost)

Téma v odborné literatuře, používané teoretické přístupy, nosné koncepty (Zivilmacht, Handelstaat, geo-economic power, Zentralmacht, …) a interpretace

Vaše vlastní interpretace s použitím teorie a zejména konceptů/typologie

Otázky pro seminář a zkoušku    

Témata k výběru (další otevřené k diskusi)   1.      Konceptuální pohledy na německou ZP (všechny, nebo vybrané): koncepty jako "realist power" a "tamed power", "hard" a "soft power", semi-sovereignty, Zivilmacht, Handelstaat, geo-economic power, Zentralmacht atd. 2.      Historical memory v německé ZP a identitě (dále např. vyrovnání s minulostí ve vztazích s ČR, Polskem, Izraelem, dalšími zeměmi) 3.      Struktura a zaměření německé bezpečnostní politiky a Bundeswehru: reforma a nasazení (případně nenasazení) v zahraničí - od Kambodži 1991 k Afghánistánu, Libyi (2011) a Mali (2013) 4.      SRN a organizace kolektivní obrany: Transformace a rozšiřování NATO a vývoj EBOP - mezi atlantismem a europeismem, SRN a dělba práce mezi NATO a EU -   5.      SRN a organizace kolektivní bezpečnosti a regionální spolupráce: OSN, OBSE, Nordic Council - 6.      Ekonomické determinanty německé politiky; Německo ve světovém hospodářství (Německo jako hospodářský aktér), vnější hospodářská politika, podpora německého exportu a zájmů německých firem -   7.      Energetická diplomacie Německa - závislost na energetických surovinách (Rusko, diverzifikace), vztah k evropské energetické politice, propojení produktovodů a energetických sítí, Energiewende - 8.      Přístup ke konfliktu na Balkáně 1990-2013 (rozpad Jugoslávie, mezinárodní crisis management, contact group, Kosovo 1999, uznání kosovské nezávislosti, rostoucí role EU, rozšiřování EU),  - 9.      Válka v Perském zálivu I. a II., boj proti terorismu,   10.  Strategické vazby s USA - ekonomické, vojensko-strategické, kulturní - 11.  Vztahy s Čínou, Latinskou Amerikou, Afrikou - 12.  (Strategické) partnerství s Ruskem, Ukrajinou, SNS - rusko-ukrajinský konflikt 13.  Evropská unie: Rozšiřování EU, Turecko, Východní partnerství - 14.  Evropská unie: konstitutivní politika EU (Maastricht, Amsterdam, Nicce, EÚS, Lisabon, současné změny v souvislosti s eurokrizí) - 15.  Evropská unie: jednotlivé politické sektory (regulativní politika) - 16.  Evropská unie: vznik, vývoje, krize a snahy o záchranu eurozóny (1986/1990-2016)  17.  Role německých zemí v ZP - především v rámci EU 18.  Vztahy s Francií, menšími západní sousedy a partnery - 19.  SRN a země Visegrádské skupiny: bilaterální a multilaterální vztahy, vztahy s Polskem, česko-německé vztahy 20.  Vztahy ke krizovým oblastem, zejména Izraeli a Blízkovýchodnímu konfliktu, Iránu, Severním Koreji, Africe - 21.  Vztah k rozvojovým zemím a otázkám rozvoje - 22.  Lidská práva, ochrana menšin, azylová politika, imigrace - řešení migrační krize - 23.  Mezinárodní politika ochrany životní prostředí (Klimawandel)  - 24.  Německá kulturní diplomacie, podpora šíření německého jazyka, mezinárodní spolupráce v oblasti kultury, vzdělávání, vědy a výzkumu - Petra Matějů 25.  Německá a mezinárodní akademická a politická debata o charakteru a budoucnosti německé politiky -        

Anotace

Kurs se zaměří na analýzu současné německé zahraniční politiky. V letním semestru se kurz soustředí na podrobnější analýzu vybraných témat současné německé zahraniční politiky a expertní/akademické diskuse o ní.

Výuka bude probíhat kombinovat výkladu/doprovodné slovo a samostatné referáty studentů k tématům, jež budou zároveň zpracovávat pro seminární práci.