Charles Explorer logo
🇬🇧

U.S. Environmental Policy

Class at Faculty of Social Sciences |
JMM400

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Podmínky zápisu: Kurz je otevřen studentům magisterského cyklu se zájmem o danou problematiku, vhodná je určitá znalost amerických reálií, nutná alespoň pasivní angličtiny – ačkoliv kurz je veden česky, studijní materiály jsou kompletně v AJ.

Předmět je rozvržen do dvanácti tematických celků, v první části se studenti seznámí s celkovým rámcem problematiky ochrany přírody v USA, a to z historického a institucionálního pohledu. V druhé části kurzu se budeme věnovat konkrétním tématům, které profilují debatu v USA a blíže budeme studovat poslední vývoj environmentalismu a jeho vlivu na americkou politiku.

I – Úvod do problematiky horizontálně 1. Historie I – od počátků do nástupu environmentalismu na přelomu 60. a 70. let (1. vlna) 2. Historie II – 70. léta do současnosti; moderní environmentální hnutí; od konsenzu ke krizi 3. Instituce I – veřejný sektor (exekutiva, legislativa, soudy) 4. Instituce II – nestátní aktéři (environmentální nevládní organizace, grassroots, veřejnost)

II – Vývoj moderního environmentalismu a hlavní témata politického diskurzu

(vždy jsou vybrána témata, která nějakým způsobem profilovala danou fázi vývoje amerického environmentalismu) 5. 2. vlna – regulativní environmentalismus: ovzduší, voda 6. 3. vlna I – tržní environmentalisnus: ekonomika, risk-based decision making 7. 4. vlna? – radikální environmentalismus: spor o využívání země I (těžba, lesy, urban sprawl) 8. Konzervativní reakce – spor o využívání země II 9. 3. vlna II – energetika, doprava 10. Environmental justice – toxické substance, NIMBYsmus, grassroots 11. Mezinárodní dimenze amerického environmentalismu 12. Ochrana životního prostředí v americké perspektivě na počátku 21. století

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Environmentální politika se zabývá studiem aplikace poznatků o životním prostředí v praktické politice. Proč např.

Spojené státy přísně regulují emise oxidu uhelnatého, ale nikoliv oxidu uhličitého? Proč Amerika zaostává za Evropou ve využití obnovitelných zdrojů energie, ale naopak chrání procentuálně větší část svého území? Které instituce mají ochranu životního prostředí na starosti a proč USA nemají ministerstvo životního prostředí? Environmentální politika je ohromně široké téma a limitovat jej na Spojené státy moc nepomůže. V tomto kurzu se pokusíme získat základní přehled o vývoji postoje vlády USA k ochraně životního prostředí, o státních i nestátních institucích a zájmech, které environmentální politiku ovlivňují a v neposlední řadě o konkrétních problémech ochrany životního prostředí, které se v současnosti v USA řeší (nebo neřeší).