19.2. Rozdělení referátů 26. 2. Práce doma 4.3. Diskuse odevzdaných tezí referátů 11.3. Belle époque? Vídeň na přelomu století: imigrace a sociální otázka
Povinná četba:
- Brigitte Hamann, Hitlerova Vídeň. Diktátorova učednická léta, Praha 1999, 2011
- Wolfgang Maderthaner, Die Anarchie der Vorstadt : das andere Wien um 1900, Frankfurt am Main 1999 18.3. První světová válka: váleční zajatci / uprchlíci v Rakousku, popř. zkušenost cizího na východní frontě 25.3. Děkanské volno 1.4. Meziválečné Rakousko - státní občanství MISAŘOVÁ 8.4. (Aktion Wien: Diplomový seminář ve Vídni) 15.4. Odpadá 22.4. Rakousko 1938-1945: váleční zajatci, vězni a nuceně nasazení JUS 29.4. Formování poválečného Rakouska a vztah k Němcům a Německu po roce 1945 SEMERÁDOVÁ 6.5. "Vlastní cizinci": Slovinci v Korutanech LUJCOVÁ 13.5. Imigrace od 90. let 20. století BENEŠOVÁ
Studijní požadavky: pravidelná aktivní účast na semináři, příprava a přednesení referátu (cca 15-20 minut) a jeho odevzdání v písemné podobě v rozsahu cca 6-8 NS (10-13 tisíc znaků s mezerami). Pravidelná četba především cizojazyčné literatury v celkovém rozsahu přibližně 300 tiskových stran.
Hodnocení:
Studenti budou hodnoceni podle (1) předneseného referátu, který odevzdají v písemné podobě a (2) aktivní účasti na seminářích. V případě referátu bude hodnoceno pojetí tématu a jeho zpracování, výběr literatury, struktura referátu a samotný přednes, resp. jeho písemná podoba.
Kreditní ohodnocení jednotlivých typů studijních činností: (1 ETCS = 25 hod.)
účast na semináři: 18 přípravná četba 52
ústní a písemná prezentace / referát 30 celkem 100
Anotace:
Tématem kurzu v aktuálním LS je: Cizí a cizinci v Rakousku ve 20. a 21. století.
Otázka cizinců a jejich integrace do společnosti je jedním z témat, které hýbou veřejnou diskusí i politikou nejenom v Rakousku. Fenomén "cizího" a cizinců má přitom v Rakousku svoji vlastní historii, jejíž znalost je jedním z předpokladů pro porozumění současné situace. Nejedná se přitom pouze o otázku, jakým způsobem integrovat cizince do většinové společnosti. Příchod cizinců totiž podstatným způsobem ovlivňuje i většinovou společnost samotnou - integrace je vždy oboustranným procesem. Pro Rakousko toto zjištění platí ve zvláštní míře: problematika cizinců a cizího sloužila a slouží k definici vlastní identity, a to jak v negativním smyslu (vymezení vlastního na pozadí cizího), tak i ve smyslu pozitivním: vědomí (do velké míry zidealizované) multinacionální minulosti Podunajské monarchie tvoří integrální součást rakouského kulturního dědictví a porozumění sobě samému (srov. např. výzkumy Ruth Wodak). V semináři půjde o sledování fenoménu cizího a cizinců v rakouských moderních dějinách, počínaje fin de siècle až po současnost.
Výše naznačená témata budou zpracována a následně diskutována na základě jednotlivých referátů. Úkolem referenta bude samostatná příprava referátu, včetně výběru relevantní literatury a stanovení problémové otázky. Zároveň referenti připraví s předstihem a po konzultaci s vedoucím semináře text, který bude sloužit pro ostatní účastníky semináře jako podklad pro diskusi na hodině.