Sylabus "Německá politika v Evropské unii", JMM650
Typ předmětu: povinně volitelný
Forma výuky: přednáška/ seminář
Rozsah předm ětu: 1/1
Studijní požadavky: aktivní účast na seminářích (četba zadaných textů), celkem zpracování asi 350 stran textů k základním i specializovaným tématům kurzu. Příprava jednoho specializovaného autorského semináře (zpracování asi 80 stran textů), vystoupení 15 minut, písemné zpracování referátu (rozsah cca 5-10 stran) a otázek pro ostatní účastníky. Závěrečná zkouška probíhá formou testu.
Celkové kreditní ohodnocení: 4
Anotace: Kurs se bude věnovat politice SRN v ES/EU od doby sjednocení Německa v roce 1990. Vyjde z teoretického rámce analýzy integrační politiky obecně, definuje hlavní koncepty, nejčastěji používané pro analýzu německé politiky v EU. Kurz se bude věnovat třem hlavním okruhům: 1) konstitutivní politika (institucionální vývoj EU), 2. řešení krize eurozóny (teze o hegemonii Německa v EU), 3. rozšiřování EU, 4. zahraniční, bezpečnostní a obranná politika, 5. regulativní politika (vybrané sektory) a 6. vybrané bilaterální/regionální relace v EU. Bude analyzovat prvky kontinuity a změny v německé integrační politice, zdroje těchto změn (vnitřní i vnější), jak se změny odrážejí v ideovém a koncepčním zaměření politiky jednotlivých německých vlád a její realizaci (rozdělní kompetencí, institucionální zajištění, proces tvorby a realizace politiky).
Kurz bude pozůstávat za prvé z úvodních přednášek ke každému tématu (40 min) a následného semináře (40 min). Vedle běžných seminářů ke společným tématům proběhnou specializované semináře autorské k vybraným tématům.
Témata kurzu: 1. Úvod: Teorie, koncepty, interpretace, literatura. 2. Německá integrační politika 1949-1989, sjednocení a ES a institucionální rámce 3. Konstitutivní politika - Maastricht, Amsterodam, Nice 4. Konstitutivní politika - Konvent, německé předsednictví 2007, Lisabonská smlouva 5. Německá hegemonie v EU? Vznik a krize eurozóny, konstitutivní a regulativní aspekty řešení krize. 6. Role Německa při rozšiřování EU po roce 1990, zejména přijetí zemí SVE 7. Společná zahraniční a bezpečnostní politika, Evropská bezpečnostní a obranná politika 8. Sektorální politiky: obchodní politika, oblast spravedlnosti a vnitra, zemědělství, energetika, ochrana životního prostředí 9. Německo-francouzská spolupráce v EU: klíčový, ale nedostatečný tandem 10. Německo a země střední-východní Evropy v EU 11. Německo a Velká Británie - mezi "tichou aliancí" a "brexit"
Způsob přípravy specializovaného semináře
Specializované semináře mají dva cíle: obecnou empirickou analýzu a autorskou interpretaci za použití preferovaného teoretického zakotvení a konceptu.
Postup přípravy: v součinnosti s lektorem autor/autoři (podle rozsahu tématu)
· upřesní téma, způsob jeho pojetí a literaturu.
· zpracují téma ve formě referátu (10-15 min), připraví otázky a literaturu k tématu. Pro seminář autor připraví stručný handout a následně, po semináři, odevzdá referát písemně formou tezí/argumentů v odrážkách, cca 5-10 stran.
· připraví literaturu pro účastníky kurzu a vybere povinné čtení (cca 20 stran) a další literaturu pro hlubší seznámení s tématem.
Literatura by měla zahrnovat
· základní empirický a analytický podklad (Handbuch atd.),
· základní prameny (dokumenty, statistická data, atd.)
· a interpretaci tématu v odborné literatuře (pokud možno více příkladů teoretického a metodologického přístupu a zejména nejvíce používaných konceptů).
Referát by měl charakterizovat (pokud jsou relevantní) následující aspekty, důležité pro politiku SRN v dané oblasti evropské integrace definovat téma/politický sektor a jeho význam v německé integrační politice
Normy a kognitivní faktory (vč. ZP kultury SRN), které mají vliv
Veřejný zájem a soukromé zájmy (politické, ekonomické, bezpečnostní…)
Instituce (aktéři, kompetence na národní a mezi/nadnárodní úrovni)
Potenciál SRN (soft a hard power), který se uplatňuje při realizaci
Vliv vnitropolitických a mezinárodních aspektů na formování NZP
Dané téma v německém politickém prostoru (pozice politických stran, dalších aktérů, veřejnosti, případně médií…)
Mezinárodní konstelace, postoje hlavních partnerů SRN v EU (Francie, Polska), případně mimo EU (USA, Ruska, Číny…)
Koncepční aspekty (strategie, koncepce a jejich absence)
Základní chronologie německé politiky v dané oblasti (politické kroky a jejich výsledky) historická tradice (do 1990) od sjednocení do 1998 (vlády H.Kohla) vláda levice SPD/Zelení (1998-2005) vlády Angely Merkelové, zejména post-Lisabon (2005 až současnost)
Téma v odborné literatuře, používané teoretické přístupy, nosné koncepty a interpretace
Vaše vlastní interpretace s použitím teorie a zejména konceptů/typologie
Otázky pro seminář (a tím i zkoušku)
Literatura (upřesnění povinné četby během kurzu a podle programu seminářů)
Bulmer, Simon a William E. Paterson (2010): "Germany and the European Union: from ‘tamed power’ to normalized power?" International Affairs 86 (5): 1051-73.
Bulmer, Simon - Jeffery, Charlie - Padgett, Stephen (2010): "Democracy and Diplomacy, Germany and Europe", in Bulmer- Jeffery- Padgett (eds) Rethinking Germany and Europe. Democracy and Diplomacy in a Semi-Sovereign State. Houdsmills et al.: Palgrave, 1-24.
Bulmer, Simon - Jeffery, Charlie - Paterson, William (2000): Germany´s European Diplomacy. Shaping the regional Milieu. Manchester: Manchester University Press
Handl, Vladimír (2007) "Evropské Německo", nebo "de-evropeizace" německé politiky?", in Rovná, Lenka (ed.): "Evropská unie v členských státech a členské státy v Evropské unii: Evropeizace vybraných zemí EU". Praha: Eurolex Bohemia, 75-118.
Handl, Vladimír - Veselá, Barbora (2010): Spolková republika a Lisabonská smlouva: Nové mantinely německé integrační politiky. Strategic Paper. Praha: Ústav mezinárodních vztahů.
Harnisch, Sebastian a S. Schieder (2006): "Germany’s New European Policy: Weaker, Leaner, Meaner", in H. W. Maull (ed.) Germany’s Uncertain Power. Foreign Policy of the Berlin Republic. Houdsmills et al.: Palgrave, 95-108.
Hellmann, Gunther - Baumann, Rainer - Bösche, Monika - Herborth, Benjamin - Wagner Wolfgang (2005): "De-Europeanization by Default? Germany’s EU Policy in Defense and Asylum", Foreign Policy Analysis 1 (1): 143-164.
Hellmann, Gunther (2011): Das neue Selbsbewustsein deutscher Außenpolitik und die veränderte Standards der Angemessenheit, in Jäger, Thomas u.a. (eds), Deutsche Aussenpolitik, Wiesbaden: VSVerlag, s. 735-758.
Jeřábek, Martin (2011): Deutschland und die Osterweiterung der Europäischen Union. Wiesbaden: VS Verlag für Sozialwissenshaften.
Jeřábek, Martin (2011): "Německá integrační politika - postoje Spolkové republiky Německo k Evropské službě vnější akce a Východnímu partnerství", in Handl, Vladimír (ed.), Německo v čele Evropy? SRN jako civilní mocnost a hegemon eurozóny, Praha: Ústav mezinárodních vztahů, s. 135-153.
Müller-Brandeck-Bocquet, G. a kol. Deutsche Europapolitik von Adenauer bis Merkel, Wiesbaden: VS-Verlag, 2010 (zde zejména vybrané pasáže od str. s. 119 po s. 348).
Veselá, Barbora (2011): "Normativní a institucionální rámec tvorby německé zahraniční politiky", in: Handl, Vladimír (ed.), Německo v čele Evropy? SRN jako civilní mocnost a hegemon eurozóny, Praha: Ústav mezinárodních vztahů, s. 135-153.
Weidenfeld, Werner - Wessels, Wolfgang (1990-2013): Jahrbuch der Europäischen Integration (zde kapitoly "Bundesrepublik Deutschland") , roč. 1990-2012 (Bonn: Europa Vrlg., Baden-Baden: NOMOS-Vrlg.)