Obsah: 13.-14. Klasické a moderní politické myšlení: antické politické myšlení a křesťanské myšlení o politice.
Moderní politické myšlení - první (Machiavelli, Hobbes, Locke) a druh á (Hegel, Marx) vlna modernity. 15. Převládající tendence politické vědy po 2. světové válce - vyloučení hodnot ze sociálních věd.
Weberova koncepce hodnotové neutrality a kritické analýzy této koncepce (Strauss, Aron). Etika vědeckého bádání. 16.
Převládající tendence politické vědy po 2. světové válce - důraz na kvantitativní metody, falešné spory o metodu (vysvětlení a chápání, specifičnost sociálních věd, holismus). Kvalitativní metody v sociálních a politických vědách. 17.
Kvantitativní metody v sociálních a politických vědách. Jak se v praxi postupuje (P.F.Lazarsfeld, R.Boudon). 18.-19.
Političtí aktéři. Rozdíl mezi nátlakovými skupinami a politickými stranami.
Co jsou to politické strany v moderním smyslu (LaPalombara, Weiner), jak vznikly (Duverger). 20.-22. Struktura politických stran: strany přímé a nepřímé, základní skladebné prvky stran.
Vertikální a horizontální vazby ve stranách. Centralizace a decentralizace stran; jejich druhy. 23.
Rozlišení stran mas a stran kádrů (Duverger) a doplňující typologie: Catch-All Party podle Kirchheimera, strany voličů podle Charlota a kartelové strany podle Katze a Maira. 24.-25. Stranické systémy, jejich faktory (sociologické a technické), jejich typologie (podle Sartoriho a Blondela) a jejich význam pro moderní politické režimy.
Anotace:
V druhém semestru se v rámci studia politických aktérů věnuje zvláštní pozornost zejména politickým stranám, jejich organizační struktuře a stranickým systémům, které poskytují jeden z hlavních klíčů k pochopení moderních reprezentativních režimů.