Stručný obsah kurzu:
Rakouský Ständestaat mezi lety 1934-38 je specifickým příkladem vyúst ění krize demokracie. Záměrem kurzu je podat základní charakteristiku autoritativního režimu. Přednášky se budou věnovat ekonomickým, ideologickým, vnitropolitickým i zahraničněpolitickým příčinám vzniku a okolnostem fungování stavovského státu. Druhá část kurzu bude porovnávat rakouský případ s jinými nedemokratickými režimy a přiblíží příčiny, které vedly k anšlusu v roce 1938.
Základní povinná literatura k ústní zkoušce (další doporučené tituly k jednotlivým problémům budou průběžně doplňovány):
Jeřábek, M.: Konec demokracie v Rakousku 1932-38. Politické, hospodářské a ideologické příčiny pádu demokracie, Dokořán, Praha 2004.
Témata přednášek: 1. Versailleská Evropa a společnost První rakouské republiky 2. Ideologie a konfrontace, austromarxismus a křesťanský socialismus 3. Stavovský koncept,třetí cesta? 4. Universalismus a politický katolicismus 5. Hospodářská krize a nástup autoritativních tendencí 6. Státní převrat,malá zákonná diktatura? 7. Boj vlády na dvou frontách, konkurenční fašismus 8. Občanská válka v Rakousku 1934. Dilemata sociální demokracie v autoritativním režimu 9. Zahraničněpolitické okolnosti pádu demokracie v Rakousku 10. Hitler ante portas - nacismus a rakouský autoritarismus 11. Třída, nebo stav? Teorie a praxe stavovského státu 1934-1938 12. Anšlus 1938 13. Pád demokracie v Rakousku v kontextu vývoje evropského fašismu