1. Uvedení do problematiky; vymezení základních pojmů a konceptů; proč se věnovat geopolitickému zkoumání mezinárodních vztahů.
2. Evropa po Napoleonských válkách; spory o podobu politické mapy a představy hlavních aktérů; princip rovnováhy sil a monarchistické solidarity.
3. Odraz Napoleonských válek v globálním měřítku; počátky epochy ?pax Britania?; kvalitativní a kvantitativní atributy velmocenského statutu.
4. Revoluce v Evropě; soupeření ?velryby a medvěda? a Krymská válka a její dopad na podobu evropského a globálního systému.
5. Geopolitický dopad válek za sjednocení Itálie a Německa; občanská válka v USA.
6. Pronikání Evropanů do nitra Asie a Afriky; technické a technologické předpoklady růstu moci západních států a jejich odraz na mapě.
7. Situace v Evropě v předvečer I. světové války ? sporné oblasti; teorie čtyř říší.
8. I. světová válka ? představy a realita; kdo s kým (a proč) proti komu; krach periferní strategie.
9. Versailleská konference a poválečné uspořádání Evropy ? interpretace ?Cordon Sanitaire; zánik Ruska, nástup SSSR.
10. Rozpad Osmanské říše - nová teritorializace Blízkého východu.
11. Společnost národů ideály a realita fungování konceptu; Washingtonská konference a situace v Pacifiku.
12.
20. a
30. l éta ? ekonomická a politická situace; transformace Britského impéria a vznik Commonwealthu; zbrojní revoluce roku
1935.
13. Test.
Hlavním cílem kurzu je ukázat jak se (zejména) v průběhu 20. století proměňovala politická mapa a jaké síly, cíle a představy za těmito změnami stály. Představit zakladatele a reprezentanty anglosaského, stejně jako evropského, geopolitického myšlení a vizualizovat hlavní geopolitické teorie a jejich odraz v praxi rozhodujících mocností.
Výchozím bodem budou změny na politické mapě Evropy a světa v období od Napoleonských válek po přelom 20. a 30. let 20. století.