Stručný program okruhů:
- Stav a význam výzkumu české komunální politiky.Postavení obcí v ČR, vztah státní samosprávy a státní správy.
- Municipální struktura a meziobecní spolupráce v ČR.
- Zprostředkování zájmů obcí v ČR
- Vymezení komunálních institucí a jejich vzájemné vztahy - Zastupitelstvo obce, Rada obce, starosta a jeho zástupci. Vliv legislativních úprav na specifika české lokální politiky.
- Volební systém pro volby do obecních zastupitelstev, jeho vývoj, nové strategie i dopady. Hlasovací lístek, panašování jako volba osobností? Paradoxy a transparentnost volebního systému
- Stranický systém na komunální úrovni se zahrnutím fenoménu nezávislých kandidátů a jejich sdružení. Lokálně komunální, univerzálně komunální a regionální politické strany a hnutí. Problematika interpretace volebních výsledků, komunální volby 1990-2010. Vliv dlouhodobých činitelů na zázemí politických subjektů.
- Komunální koalice a funkční modely komunálních politických systémů - závislost fungování systému na velikosti obce, charakteristika fungování komunálních politických systémů v malých, středních a velkých obcích. Koalice předvolební, povolební, legislativní a exekutivní. Specifika opozice na lokální úrovni. Můžeme mluvit o racionalitě cílů komunálních politických aktérů?
- Vliv reformy veřejné správy na vztah samosprávy a státní správy v agendě orgánů obcí a měst. Smíšený model veřejné správy na lokální úrovni.
- Komunální politika jako vstup politiky parlamentní, fluktuace mezi komunální a parlamentní politikou. "Komunální ideologie", kmenově komunální a parlamentní politici.
Kurs by měl uvést studenty do problematiky české komunální politiky. Předmětem našeho zájmu bude její institucionální rámec (obecní pořádek, municipální struktura), volební systém a především samotní političtí aktéři.