Charles Explorer logo
🇬🇧

International Security Law

Class at Faculty of Social Sciences |
JPM506

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurz není nabízen v LS 2011, je plánován v nadcházejícím ak. roce.

Cílem kurzu je seznámit studenty s normativním rámcem zajišťujícím mezinárodní bezpečnost ve vztazích mezi suverénními státy. V rámci kurzu budou vymezeny a analyzovány základní pojmy jako např. mezinárodní bezpečnost, kolektivní sebeobrana, spravedlivá válka, nestátní aktéři, agrese, ozbrojený útok, krajní nouze, humanitární intervence či použití síly. V úvodních přednáškách bude kladen důraz na historický vývoj, zejména pak na postupnou snahu omezit právo státu použít sílu (Pakt Společnosti národů či Briand-Kelloggův pakt).

Značná pozornost bude věnována důležitým principům obsaženým v Chartě OSN, a to zejména zásadě zákazu použití síly a hrozby silou, zásadě nevměšování do vnitřních záležitostí jiných států, či zásadě mírového urovnávání sporů. Předmětem zájmu bude i podrobná analýzu dovoleného použití síly (individuální či kolektivní sebeobrana; donucovací akce OSN) včetně mezinárodně právních aspektů boje proti terorismu.

Kurz bude rovněž zaměřen na detailní mezinárodněprávní rozbor řady konfliktů z nedávné historie, ale i současnosti ? např. letecké údery na Libyi a Tunis (1986), Bagdád (1993), Súdán a Afghánistán (1998 a 2001), na jaderný reaktor v Osiraqu (1981), konflikt s Irákem (1990-2004), letecký úder NATO v Kosovu (1998), zásah v ugandském Entebbe (1976), či zásahy Turecka proti teroristickým základnám v severním Iráku (1990-2007) a vybrané aspekty izraelsko-arabského konfliktu včetně tzv. Druhé libanonské války (2006).