2) Lord Palmerston and his foreign policy
3) The selected aspects of the British foreign policy at the end of the 19th century
4) The Edwardian appeasement
5) The British policy at the Versailles conference
6) The British foreign policy in the 1920s
7) The beginnings of the appeasement (1933-1937)
8) The British foreign policy in the years 1937-1939
9) Special Relationship I: Great Britain and USA
10) Special Relationship II: Great Britain and USA
11) Great Britain and the European integration
12) The foreign policy of Margaret Thatcher
Vše také na: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=12821 01) Kolumbie a její postavení v Latinské Americe po získání nezávislosti. 02) Politické strany a jejich vnímání postavení Kolumbie v polovině 19. století. 03) Válka tisíce dní: milník ve vývoji země? 04) Mezi válkami: období porozumění nebo počátek další fáze napětí? 05) Populismus v Kolumbii a dalších státech Latinské Ameriky ve 30. a 40. letech 20. století 06) Bogotazo 1948: konec jedné epochy? 07) Kolumbie, Latinská Amerika a studená válka I: obecná charakteristika 08) Kolumbie, Latinská Amerika a studená válka II: důsledky pro domácí politiku 09) Osmdesátá léta: boj s drogovými kartely v mezinárodním kontextu 10) Devadesátá léta a nové formy násilí 11) FARC – cesta k míru, opravdu uzavřená kapitola? 12) Kolumbie a Venezuela: problémy ve vztazích, migrace 13) Závěrečné shrnutí
Kurz se bude věnovat postavení Kolumbie v rámci Latinské Ameriky od získání nezávislosti do současnosti. Latinská Amerika zažila od počátku 19. století převratné změny, postupně došlo k získání nezávislosti zemí na tomto kontinentu.
Kolumbie byla nejprve součástí soustátí nazvaného Velká Kolumbie, než se tento celek rozpadl. V kurzu se budeme věnovat i tomu, jak se lišil politický a hospodářský vývoj Kolumbie od dalších latinskoamerických států, jaké jiné státy do vývoje v Latinské Americe zasahovaly a jakým způsobem.
Důležité období vývoje nastalo po ukončení tzv. války tisíce dní, po níž Kolumbie ztratila Panamu, kdy se postupně začala více integrovat do světového hospodářství, což souviselo i s finanční náhradou, která přišla ve 20. letech 20. století z USA za ztrátu Panamy, k čemuž Washington napomohl. Stejně jako v ostatních zemích Latinské Ameriky i do Kolumbie pronikly velké změny ve třicátých letech, kdy se prosazovaly nejrůznější populistická hnutí.
Nové období dějin Kolumbie je spojeno s obdobím násilí po roce 1946, v poslední fázi pak i s drogovými kartely a paramilitaristickými skupinami. V období po druhé světové válce se bude kurz zaměřovat i na postavení této latinskoamerické země v rámci studené války: jaké postavení měla v rámci Jižní Ameriky, ale také ke Spojeným státům americkým.
Důležitým mezníkem v tomto období bylo v roce 1948 zavraždění představitele Liberální strany Jorgeho Eliécera Gaitána, jehož dopadům na vnitřní i zahraniční politiku se bude kurz věnovat. Poslední přednášky budou analyzovat postavení Kolumbie po ukončení studené války a současné problémy, které musí řešit (migrace a vztah s Venezuelou, mírový proces s FARC, paramilitaristické skupiny, násilí).