Cíl 1:
\r\nObecná charakteristika sociologie. Vznik sociologie. Tradiční, moderní a současná společnost. Nezamýšlené důsledky záměrného jednání. Sociologická imaginace. Sociologie a zdravý rozum.
Kultura a instituce. Symbolická komunikace. Definice situace. Sociální jednání a jeho institucionalizace.
Sociální struktura a jednání. Status a role. Dualismus struktury a jednání.
Kooperace a konflikt. Moc a autorita. Autorita jako hra s nulovým i nenulovým součtem. Legitimizace a symbolická moc. Dualismus konsensu a konfliktu.
Nerovnosti mezi lidmi. Sociální status biologických rozdílů: rod a sociální věk. Symbolické hodnocení. Předsudky a stereotypy. Rasa a etnikum. Sociálně ekonomické nerovnosti.
Teoretický pluralismus. Teoretická \"dilemata\". Problém hodnocení. K čemu může být sociologie užitečná. Angažovaná, reflexivní sociologie.
Cíl 2:
Jak číst a vést si tom poznámky. Odborný text jako nástroj komunikace a spolupráce. Základní zásady publikační etiky a odkazový aparát. Formální a věcné náležitosti semestrální práce.
UKONČENÍ KURSU A PRŮBĚŽNÉ STUDIJNÍ POVINNOSTI:
\r\n1) Během semestru budou postupně zadány 4 písemné úkoly, za něž studenti a studentky budou získávt body, jež jsou podmínkou možnosti složit závěrečnou zkoušku na konci semestru. Úkoly, termíny a minimální počet bodů, které studenti musí celkem získat naleznou strudenti v aplikaci Moodles. Úkoly se odevzdávají v elektronické podobě rovvněž prostřednictvím aplikace Moodles (kurs Základy sociologického myšlení). Termíny odevzdání jsou závazné. Později odevzdané úkoly (bez závažných a doložených důvodů) se nepřijímají.
\r\n2) Semestrální práce: odborná stať (s abstraktem a odkazovým aparátem) v rozsahu 5-7 normostran (tj. 9000-12600 úhozů). Abstrakt a seznam literatury se do rozsahu nezapočítává. Práce se musí opírat o povinnou i doporučenou literaturu. V práci tedy musí být využity knihy jak ze seznamu povinné tak doporučené literatury. Případné využití jiné literatury je třeba konsultovat s J. Šanderovou nebo asistentem. Předpokládá se minimálně 50 prostudovaných stránek. Text bude hodnocen z hlediska dodržení základních formálních požadavků na odborný text, originality pojetí a důslednosti zpracování literatury, o níž se opírá. Doporučená literatura, věcné a formální požadavky i bodové hodnocení jsou průběžně zveřejňovány v Moodles (kurs Základy sociologického myšlení).
\r\nPráce se odevzdává prostřednictvím moodles a vytištěná do schránky J. Šanderové na chodbě katedry sociologie (budova A, 2. nadzemní podlaží u okna vpravo od výtahu). Dodatečně může být text vyžádán v elektronické podobě. Termín: 11.1. 2016.
\r\n3) Písemná zkouška: test s uzavřenými i otevřenými otázkami zjišťující znalost a porozumění základním problémům a pojmům na základě povinné literatury a přednášek. Příklady otázek a bodové hodnocení budou od začátku prosince v Moodles.
\r\nMoodle bude otevřen před zahájením semestru. Heslo pro zápis je \"imaginace\".
\r\nPovinná literatura:
\r\nGiddens, A., P.W. Sutton (2013 POZOR NOVÉ VYDÁNÍ!). Sociologie. Praha: Argo. Kapitoly: 1, 3, 14,15.
Berger, P. (2003). Pozvání do sociologie. Humanistická perspektiva. Brno: Barrister & Principal. Zejména kapitoly I a II.
Baumann, Z. , T.May (2004) Myslet sociologicky. Netradiční uvedení do sociologie. Praha: SLON. Úvod a kap. 4, 6,8 a 10.
Fay, B. (2002). Současná filosofie sociálních věd. Multikulturní přístup. Praha: SLON. (Úvod, Kapitoly: 2,3, 10,11)
Keller, J. (několik vydání). Úvod do sociologie. Praha: SLON. (Kapitoly: 1, 3.2, 4 (úvodní pasáže k jednotlivým subkapitolám), 5.1 a 5.2).
Mills, C.W. (2002). Sociologická imaginace. Praha: SLON. 1. kapitola. (Text je k dispozici v sekci Soubory: Mills001.pdf)
Šanderová, J. (2004). \"Sociání struktura, nerovnosti a stratifikace\". in: Sociální stratifikace: problém, vybrané teorie, výzkum. Praha: Karolinum. (Text je k dispozici v Moodles).
Šanderová, J. (2005). Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Několik zásad pro začátečníky. Praha: SLON. Existuje také jako e-kniha! Minimálně kap. 1-3, 4.3.1 a 4.3.2., 5,6, 7.1 a 7.6.
\r\nSeznam doporučené literatury k jednotlivým tématům semestrální práce je v Moodles (kurs Základy sociologického myšlení).
\r\n","inLanguage":"cs"}]}
Povinné zahájení studia sociologie a sociální politiky a sociologie a sociální antropologie. Cíle kurzu jsou dva: 1. seznámit posluchače se specifiky sociologického přístupu ke zkoumání společnosti a poskytnout jim orientaci v základních pojmech sociologického uvažování; 2. seznámit je se základními zásadami odborné práce s textem.Hlavní témata/osnova kursu. Střídají se přednášky věnované sociologii a zásadám práce s textem.
Cíl 1:
Obecná charakteristika sociologie. Vznik sociologie. Tradiční, moderní a současná společnost. Nezamýšlené důsledky záměrného jednání. Sociologická imaginace. Sociologie a zdravý rozum. Kultura a instituce. Symbolická komunikace. Definice situace. Sociální jednání a jeho institucionalizace. Sociální struktura a jednání. Status a role. Dualismus struktury a jednání. Kooperace a konflikt. Moc a autorita. Autorita jako hra s nulovým i nenulovým součtem. Legitimizace a symbolická moc. Dualismus konsensu a konfliktu.Nerovnosti mezi lidmi. Sociální status biologických rozdílů: rod a sociální věk. Symbolické hodnocení. Předsudky a stereotypy. Rasa a etnikum. Sociálně ekonomické nerovnosti. Teoretický pluralismus. Teoretická "dilemata". Problém hodnocení. K čemu může být sociologie užitečná. Angažovaná, reflexivní sociologie.
Cíl 2:Jak číst a vést si tom poznámky. Odborný text jako nástroj komunikace a spolupráce. Základní zásady publikační etiky a odkazový aparát. Formální a věcné náležitosti semestrální práce.
UKONČENÍ KURSU A PRŮBĚŽNÉ STUDIJNÍ POVINNOSTI: 1) Během semestru budou postupně zadány 4 písemné úkoly, za něž studenti a studentky budou získávt body, jež jsou podmínkou možnosti složit závěrečnou zkoušku na konci semestru. Úkoly, termíny a minimální počet bodů, které studenti musí celkem získat naleznou strudenti v aplikaci Moodles. Úkoly se odevzdávají v elektronické podobě rovvněž prostřednictvím aplikace Moodles (kurs Základy sociologického myšlení). Termíny odevzdání jsou závazné. Později odevzdané úkoly (bez závažných a doložených důvodů) se nepřijímají. 2) Semestrální práce: odborná stať (s abstraktem a odkazovým aparátem) v rozsahu 5-7 normostran (tj. 9000-12600 úhozů). Abstrakt a seznam literatury se do rozsahu nezapočítává. Práce se musí opírat o povinnou i doporučenou literaturu. V práci tedy musí být využity knihy jak ze seznamu povinné tak doporučené literatury. Případné využití jiné literatury je třeba konsultovat s J. Šanderovou nebo asistentem. Předpokládá se minimálně 50 prostudovaných stránek. Text bude hodnocen z hlediska dodržení základních formálních požadavků na odborný text, originality pojetí a důslednosti zpracování literatury, o níž se opírá. Doporučená literatura, věcné a formální požadavky i bodové hodnocení jsou průběžně zveřejňovány v Moodles (kurs Základy sociologického myšlení).
Práce se odevzdává prostřednictvím moodles a vytištěná do schránky J. Šanderové na chodbě katedry sociologie (budova A, 2. nadzemní podlaží u okna vpravo od výtahu). Dodatečně může být text vyžádán v elektronické podobě. Termín: 11.1. 2016. 3) Písemná zkouška: test s uzavřenými i otevřenými otázkami zjišťující znalost a porozumění základním problémům a pojmům na základě povinné literatury a přednášek. Příklady otázek a bodové hodnocení budou od začátku prosince v Moodles.
Moodle bude otevřen před zahájením semestru. Heslo pro zápis je "imaginace".
Povinná literatura:
Giddens, A., P.W. Sutton (2013 POZOR NOVÉ VYDÁNÍ!). Sociologie. Praha: Argo. Kapitoly: 1, 3, 14,15. Berger, P. (2003). Pozvání do sociologie. Humanistická perspektiva. Brno: Barrister & Principal. Zejména kapitoly I a II. Baumann, Z. , T.May (2004) Myslet sociologicky. Netradiční uvedení do sociologie. Praha: SLON. Úvod a kap. 4, 6,8 a 10.Fay, B. (2002). Současná filosofie sociálních věd. Multikulturní přístup. Praha: SLON. (Úvod, Kapitoly: 2,3, 10,11)Keller, J. (několik vydání). Úvod do sociologie. Praha: SLON. (Kapitoly: 1, 3.2, 4 (úvodní pasáže k jednotlivým subkapitolám), 5.1 a 5.2). Mills, C.W. (2002). Sociologická imaginace. Praha: SLON. 1. kapitola. (Text je k dispozici v sekci Soubory: Mills001.pdf)Šanderová, J. (2004). "Sociání struktura, nerovnosti a stratifikace". in: Sociální stratifikace: problém, vybrané teorie, výzkum. Praha: Karolinum. (Text je k dispozici v Moodles).
Šanderová, J. (2005). Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Několik zásad pro začátečníky. Praha: SLON. Existuje také jako e-kniha! Minimálně kap. 1-3, 4.3.1 a 4.3.2., 5,6, 7.1 a 7.6.
Seznam doporučené literatury k jednotlivým tématům semestrální práce je v Moodles (kurs Základy sociologického myšlení).
Povinné zahájení studia sociologie a sociální politiky a sociologie a sociální antropologie. Cílem kurzu je seznámit studentky a studenty 1. semestru bakalářského studia sociologie se specifiky sociologického přístupu ke zkoumání společnosti, poskytnout jim orientaci v základních pojmech sociologického uvažování a seznámit je se základními zásadami odborné práce.
Přednášky představují vodítko k samostatnému studiu povinné literatury. Nepřednáší se tedy vše, co se zkouší.