1. Proměna zájmů současné sociologie. Nov é problémy, přístupy a koncepce. Vztah současné sociologie k sociologii klasické a moderní.
2. Interpretativní tradice v sociologii. Alfred Schütz. Fenomenologická sociologie. Každodenní život, zdravý rozum, tvorba pojmů v sociálních vědách. Formální a laické vědění. Zamlčené vědění
3. Americký pragmatismus a symbolický interakcionismus. Geogre H. Mead a Herbert Blumer. Sociální interakce. Role. Jedinec a společnost.
4. Etnometodologie. Herold Garfinkel. Kritika funkcionalismu. Indexikalita, reflexivita. Experimentální provokace. Význam, jednání, jazyk, kontext. Radikální etnometodologie.
5. Sociální konstruktivismus. Peter Berger a Thomas Luckmann. Sociologie vědění. Teorie sociální konstrukce. Socializace. Institucionalizace. Vzestup sociálního konstruktivismu. Sociologie vědy a sociální studia vědy. Etnografické studie. Bruno Latou. Radikální konstruktivismus.
6. Pierre Bourdieu. Teorie jednání. Kapitál, habitus, pole. Idea reflexivní sociologie. Teorie praxe. Sociologie vzdělání.
7. Anthony Giddens. Teorie strukturace. Praktické a diskursivní vědomí. Expert a laik. Reflexivní modernizace. Identita moderního subjektu. Ulrich Beck a koncepce rizikové společnosti.
8. Niklas Luhmann. Systémová teorie. Funkce a systém. Diferenciace, komunikace, komplexita, sebereference, riziko. Výstavba obecné teorie modernity.
9. Sociologické koncepce modernity a postmodernity. Strukturalismus a poststrukturalismus. Jacques Derrida a Michel Foucault. Dekonstrukce, diskurs, vědění a moc.
10. Postmoderní sociologie. Vymezení pojmu postmoderní;. Jean-Francois Lyotard a postmoderní situace. Konflikt s Habermasem. Krize vědy a vědění. Konec velkých vyprávění.
11. Zygmunt Bauman a Jean Baudrillard. Postmoderní etika a ambivalence. Postmoderní kritika sociologie. Konec sociálna. Konzumní společnost, masa a masová média.
12. Perspektivy současné sociologie. Nové trendy. Globální sociální zkoumání.
Kurs navazuje na přednášku Současná sociologie I. Klade si za cíl představit klíčové postavy současné sociologie, její hlavní koncepce a paradigmata.
Zaměřuje se zejména na vývoj sociologické teorie. Výklad sleduje dvě základní linie: a) historickou; uvedení do problémů řešených moderní sociologií; b) analytickou - zde se pozornost soustřeďuje na otázky výstavby sociologických teorií.