Praktikum má podobu sociologické výzkumné dílny. Studenti ve skupinách připravují metodiku dotazníkového šetření, které pak povětšinou vlastními silami realizují v terénu. Vlastní sběr dat a celou organizaci šetření zajišťují studenti. Příprava výzkumného instrumentu je provázená exkursy do technik a metod sociologického výzkumu na seminářích podle potřeby, která vyplyne z průběhu vlastního výzkumu. V průběhu let budou doplňována další témata výzkumu.
Rok 2023-2024
Skupina Tomáš Dvořák:
Praktika se zaměří na výzkum politických postojů. Pro tento budou tématy Eurovolby 2024 (a vztah k EU), příčiny (ne)zájmu o politiku a politická neangažovanost.
Skupina Jan Urban:
Skupina Životní prostředí a ekologie. Výzkum se zaměřuje na téma postojů k životnímu prostředí a ekologii. Studenti budou rozdělení do skupin a z oblasti životního prostředí si vyberou konkrétní téma (postoje ke klimatické změně, znečištění, envornmentálně šetrné chování apod.). Výběr témat proběhne při prvním setkání. Výzkum bude hodně zaměřen na generační rozdíly ve vnímání životního prostředí a souvisejících témat.
Skupina Aleš Kudrnáč:
Praktika se zaměří na výzkum sociálních postojů vysokoškoláků a vysokoškolaček. Hlavním cílem praktik bude analýza role meziskupinového přátelství v sociálních postojích studentů/studentek ze zahraničí a studentů/studentek z České republiky. Budeme předevš ím zkoumat možné příčiny a důsledky meziskupinových přátelských vztahů. Výběr konkrétních témat proběhne při prvním setkání.
Praktikum má podobu sociologické výzkumné dílny. Studenti ve skupinách připravují metodiku dotazníkového
šetření, které pak povětšinou vlastními silami realizují v terénu. Jde o týmovou činnost. Při přípravě metodiky výzkumu jsou studenti rozděleni do několika týmů (4-5 členů), které připravují jednotlivé části výzkumného instrumentu. Realizaci šetření zajišťují studenti samostatně. Skupiny se ve výzkumu zaměřují na jednotlivá subtémata.