2. Genesis of European social policy: The development of ideas and development of institutions. The Czech school and its contribution in the period between the wars.
3. Current social policy: Social reform after 1989. Social doctrine.
5. Values and ideology: Freedom, (In)equality and social justice as the basic values from which the approach to social policy ensues.
6. Social policy and welfare state.
7. Crisis of welfare states. Criticism of WS. Current problems and tendencies in the development of welfare states. Neo-conservativism and social corporatism.
8. Social policy as practice: Main objectives, functions and principles of social policy.. Instruments of social policy. Social security as the core of social policy.
9. Re-distribution as the main instrument of social policy: problems of equality and inequality in incomes and richness and question of social justice. Measurement of income inequalities. Income differentiation in the Czech Republic after 1989.
10. International organizations and institutions influencing social policy in the Czech Republic. Social policy and the European Union.
Program kurzu
1. Sociální politika a její základní rámec. Sociální politika jako praxe a jako vědní disciplína. Sociální politika a hospodářská politika. Sociální problémy a sociální události. Jednotlivec, rodina, společnost: subjekty a objekty sociální politiky. Základní funkce, principy a nástroje sociální politiky.
2. Hodnoty a ideologie jako faktory, ovlivňující a utvářející sociální politiku: Svoboda, (ne)rovnost a sociální spravedlnost jako základní hodnoty, od nichž se odvíjí přístup k sociální politice. Role státu (vlády), resp. trhu.
3. Seminář č. 1 Hodnoty a ideologie v sociální politice. Svoboda, (ne)rovnost, spravedlnost.
4. Geneze evropské sociální politiky. Role rodiny, obcí, profesních sdružení, církve a charity, státu v historické perspektivě a souslednosti.
5. Seminář č. 2 Sociální politika a sociální problémy. Role státu v oblasti sociální politiky.
6. Přerozdělování jako hlavní funkce i nástroj sociální politiky. Příjmové nerovnosti a jejich měření. Problematika sociální spravedlnosti.
7. Seminář č. 3 Redistribuce jako základní funkce sociální politiky.
8. „Welfare state“: jeho význam a základní charakteristika. Základní typologie „welfare states“. Historický vývoj „welfare states“.
9. Seminář č.
4. Sociální stát: problémy a současnost. Otázka sociální spravedlnosti.
10. Vývoj sociální politiky na území ČR před rokem
2000. Důležité momenty vývoje české sociální politiky. Transformace systému sociálního zabezpečení po roce
1989.
11. Vývoj sociální politiky v ČR po roce
2000. Oblasti změn v posledních dvaceti letech.
12. Mezinárodní organizace a Evropská unie. Evropská sociální politika: mýtus nebo realita?
13. Seminář 5 – Prezentace týmových videí Předtermín pro písemnou zkoušku (online, pokud nebude oznámeno jinak)
Jedná se o úvodní kurz k problematice sociální politiky, jehož cílem je seznámit studenty s tím, co to je sociální politika (funkce, nástroje, cíle), jejím historickým vývojem (obecně, v ČR i EU) a konceptem sociálního státu. V rámci seminářů budou jednotlivá témata kurzu aktivně procvičována formou týmové práce.