Jednosemestrální kurs seznamující s formováním hlavních proudů a témat současné sociální antropologie. Kurs je koncipován jako přehlídka různých "obratů", k nimž došlo v antropologii, obdobně jako v dalších společenských vědách, za zhruba posledních pades át let.
U každého z probíraného tématu se studenti seznámí s klíčovými texty, které určovaly debatu o úkolech antropologie. Vedle této „historické“ dimenze se budeme soustředit i na diskusi epistemologické dimenze. Neboť jak jinak souhlasit či nesouhlasit například s tvrzením, že:
„...problémy leží nejenom v pravdě, ale i v tom, co se dá udělat. Sebejistota (...) se zdá být stále více pro mnoho antropologů nedosažitelná. Nejenom, že se setkávají se společenstvími zároveň na půl zmodernizovanými a na půl tradičními; se závratně komplikovanou etickou situací během terénních výzkumů; s mnohostí ostře kontrastujících přístupů k popisu i k analýze; s předměty výzkumu, které nejenom mohou, ale i mluví sami za sebe. Dráždí je také vážná vnitřní nerozhodnost, divže nepřerůstající do epistemologické hypochondrie, a týkající se toho, jak s jistotou dosáhnout věrohodnosti, že to, co se říká o jiném způsobu života, je skutečně právě tím. Ztráta jistoty a za ní jdoucí krize v etnografické literatuře je současným jevem a souvisí se současným rozvojem. Tak se dnes věci mají.”
(Geertz 2000 [1973]: 101)
Kurs je vystavěn jako diskusní seminář nad zadanými texty. Úvodní část každé vyučovací hodiny je věnována obecnému představení tématu ve vazbě na již probranou látku, těžiště kursu pak spočívá ve společné diskusi prostudovaných textů.