Okruhy témat a obsah kursu:
1) Norma, normativní systém a hodnotový řád společnosti
2) Velké právní systémy a vznik právních norem - nepsané a psané právo
3) Ústavní zákony a zákony
4) Normotvorba exekutivy a samosprávných celků
5) Mezinárodní smlouvy a vznik norem práva mezinárodního
6) Normotvorba v systému práva EU
6) Postavení právních norem v situaci výjimečného stavu a otázka opatření obecné povahy (se zvláštním zřetelem k pandemické krizi)
Cílem kursu je zprostředkovat jeho frekventantům základní znalosti týkající se právn í normotvorby. V prvé řadě bude osvětlen pojem normy, její význam ve společnosti v závislosti na hodnotovém řádu a vztah norem právních, morálních a náboženských.
Z hlediska právních norem budou studenti seznámeni s vymezením hypotézy, dispozice a sankce, s pojmy legality a legitimity státního zřízení a odlišnostmi v přístupu iusnaturalismu, právního pozitivismu a právně-sociologické doktríny. Z hlediska praktického budou nastíněny rozdíly ve vzniku nepsaných a psaných norem v právu národním, mezinárodním a evropském.
V kontextu národního právního řádu budou popsány rozdíly normotvorby ústavních, zákonných a podzákonných předpisů včetně územní samosprávy. Z hlediska nadnárodního právního řádu bude věnována zvláštní pozornost vzniku norem práva Evropské unie včetně role, kterou sehrává Soudní dvůr EU.
Aktuální problematiku rozvedeme v debatě o výjimečném stavu a specifické situaci normotvorby v éře pandemie COVID. Kurs se skládá z přednášek, seminářů, studentských prezentací a závěrečné ústní zkoušky.