Charles Explorer logo
🇬🇧

Antropology of Globalization

Class at Faculty of Social Sciences |
JSB511

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Antropologie globalizace

Jitka Cirklová, PhD.

Kurz si všímá některých kulturních a sociálních jevů, které se objevují ve spojení s globalizací. Cílem kurzu je přiblížit studentům specifický jev globalizace na lokální úrovni prostřednictvím četby etnografických a antropologických textů a několika teoretických prací.

V průběhu 80’a 90’let, kdy se začal používat termín globalizace v odborných kruzích, byla jejímu zkoumání věnována značná pozornost. Nyní se toto slovo považuje za téměř banální termín, či synonymum pro označení např. přítomnosti nadnárodních řetězců rychlého občerstvení v Mongolsku, popularity japonských specialit v Evropě apod. Budeme se snažit vyhnout se uvedeným klišé a zaměříme se na globalizaci v delších historických souvislostech, budeme brát v potaz podobnosti i odlišnosti, které existují mezi dřívějšími a současnými formami kulturní výměny, pracovní mobility, migrace, prouděním zboží a ideologií mimo místo svého vzniku.

Úvodní hodina - Krátká historie globalizace

* Blok 1. Globalizace a materiální produkce 2. Globalizace a trh 3. Vztah tradičních umění a globální ekonomiky 4. Nadnárodní korporace a lokální komunity

* Blok 2. Sociální a kulturní dopady globalizace

Globalizace v rodině, vztazích a komunitách 5. Rodina a sňatky v globální společnosti. Globalizace a lokalizace - analýza fotografíí. 6. Pracovní mobilita a imobilita 7. Ženy a globalizovaný pracovní trh 8. Globalizace a náboženství 9. Film (bude upřesněno) 10. Globalizace a nerovnosti 11. Globalizace: Střet civilizací? 12. Anti-globalizace. Jako pojem a jako sociální hnutí.

Literatura Konkrétní četba k jednotlivým tématům bude upřesněna

* Základní literatura kurzu

Bauman, Zygmund. 1999. Globalizace. Mladá fronta.

Moisés, Naím. 2008. Černá kniha globalizace. Vyšehrad.

Foster, Robert. 2008. Coca-globalization: Following Soft Drinks from New York to New Guinea. New York: Palgrave MacMillan.

Ehrenreich, Barbara and A. R. Hochschild eds. 2004. Global Women: Nannies, Maids, and Sex Workers in the New Economy. New York: Henry Holt.

S. Mintz 1985 Sweetness and Power: The Place of Sugar in Modern History. New

York: Penguin Books. xv-73

* Doplňkové texty

Ghosh, Amitav. 1986. “The Imam and the Indian.” Granta 20: 136-146.

Wolf, Eric. 1982. Europe and the People without History. Berkeley: University of California.

Mintz, Sidney. 1998. “The Localization of Anthropological Practice: From area studies to transnationalism.” Critique of Anthropology 18(2): 117-133.

Abu-Lughod, Janet. 1993. “The World System in the Thirteenth Century: Dead-End or Precursor?” From Islamic and European Expansion ed. M. Adas. Philadelphia: Temple University Press, pp. 75-102.

Abu-Lughod, Janet. 1999. “Conclusions and a Look to the Future.” From New York, Chicago, Los Angeles: America’s Global Cities. Minneapolis: University of Minnesota Press, pp. 399-426.

Sheller, M. and J. Urry. 2006. “The New Mobilities Paradigm.” Environment and Planning 38: 207-226.

Inda, J. and R. Rosaldo. 2002. “Introduction: A World in Motion.” From The Anthropology of Globalization: A Reader ed. Inda and Rosaldo. Malden, MA: Blackwell, pp. 1-34.

Appadurai, Arjun. 1988. “Putting Hierarchy in Its Place.” Cultural Anthropology 3(1): 36-49.

Malkki, Liisa. 1992. “National Geographic: The Rooting of Peoples and the Territorialization of National Identity among Scholars and Refugees.” Cultural Anthropology 4(4): 24-44.

Cresswell, Tim. 2010. “Towards a Politics of Mobility.” Environment and Planning D 28: 17-31.

Salazar, Noel. 2010. “Towards an Anthropology of Cultural Mobilities.” Crossings: Journal of Migration and Culture 1: 53-68.

Sassen, Saskia. 1998. “Introduction: Whose City is it? Globalization and the Formation of New Claims.” From Globalization and its Discontents: Essays on the New Mobility of People and Money. New York: New Press, pp. xix-xxxvi.

Sassen, Saskia. 2000. “Cities in a World Economy.” ed. J. Roberts and A. Hite. The Globalization and Development Reader. Malden, MA: Blackwell, pp. 195-215.