Kurz seznamuje studenty s vývojem instituce rodiny od počátku moderní společnosti až po dnešní dobu. Pozornost je věnována základním teoriím rodiny, nejprve konsenzualismu a následně směrům, které na něj reagují a rodinu pojímají jako místo konfliktu a vyjednávání.
Dále je rodina představena jako místo střetu soukromé a veřejné sféry. Vychází z ideálu buržoazní rodiny spojeného s přechodem tradiční společnosti ke kapitalistické.
Kurz se věnuje vývoji rodiny v průběhu 20. století v Československu, západní Evropě a USA. Vysvětluje rozdíly v souvislosti s odlišnou společenskou situací a feministickým hnutím.
Pozornost je zaměřena na socialistickou zkušenost na našem území a specifika, které měla oproti západnímu vývoji. Dalším tématem je přechod moderní společnosti k postmoderní, ve které je kladen důraz na individualizaci.
Téma hodiny se zabývá změnami v intimitě a rodinném uspořádání. Věnuje se proměně partnerských vztahů a globalizované rodině spolu s ekonomickými vlivy, které za ní stojí.
Kurz se dále zabývá homoparentálními rodinami a trans rodinami. Představuje specifika těchto rodinných uspořádání a jejich postavení v heteronormativní společnosti.
Téma je uvedeno v kontextu veřejně politické situace v České republice i zahraničí. Závěrečným tématem je současná česká rodina včetně demografických trendů na našem území.
Vychází z aktuálních výzkumů životního stylu a hodnotových orientací, v rámci kterých se specifikuje na postaven í rodiny v české společnosti. Dále se zaměřuje na vývoj sňatečnosti, porodnosti a rozvodovosti v průběhu let.