Kurs je v akademickém roce 2007/2008 rozdělen do 7 přednášek a 4 seminářů. Přednášky:
1) Základní linie empirického výzkumu a problematičnost jejich teoretického pozadí.Metodický diktát hierarchického modelu v pozadí zdánlivého sblížení neomarxistického a neoweberiánského třídního modelu.
2) Problém přerozdělování a uznání (diskuse Fraserové a Honnetha): statusové skupiny a třídy . Durkheimovo konsensuální pojetí sociální stratifikace a jeho syndikalismus.
3) Sociální stratifikace v díle T. Parsonse. Parsons a Durkheim.
4) Lockwoodova rekonstrukce Durkheimovy teorie stratifikace: přirozená a abnormální dělba práce, deklasifikace a reklasifikace. Lockwoodova teorie inkongruence statusu.
5) Konflikt a konsensus v díle R. Dahrendorfa. Kantova nedružná družnost člověka jako východisko. Sociální stratifikace jako vedlejší produkt sociální kontroly, problém optimální nerovnosti. Oprávnění a zaopatření.
6) Tillyho odolné (durable) nerovnosti. Teorie sociálních nerovností jako takových (tj. bez ohledu na jejich zdroj). Propojení konfliktualistické a konsensuální teorie nerovnosti jako nezamýšlená charakteristika teorie odoln ých nerovností.
7) Moderní a postmoderní konsensus.Uznání v Habermasově ideální řečové situaci a v posttradiční pospolitosti A. Honnetha. Současné hypotézy o smrti tříd. Semináře: Do
7.4. se studenti seznámí s literaturou a vyberou si text, k němuž připraví diskusi. Deset dní před seminářem odevzdají ti, kdo povedou diskusi, "Základní teze" (anotaci) svého vystoupení. Anotace se posílá v elektronické formě na adresu jadwiga.sanderova@centrum.cz. Ostatní přinesou na seminář (v případě omluvené nepřítomnosti pošlou elektronicky) stručnou charakteristiku diskutovaného textu (cca 1 NS). Struktura prezentace textu: vlastní interpretace a hodnocení
1) Co považuji v textu za klíčové
2) Co mne nejvíce zaujalo a proč
3) S čím souhlasím a o čem pochybuji (proč)
4) Náměty (otázky) k diskusi Témata seminářů a předběžný harmonogram: (Podrobné bibliografické údaje uvedeny v Literatuře).
21.4. Fraserová a Honneth. [anotaci poslat do
15.4.]
28.4. Dahrendorf (Out of Utopia: Seeking Rousseau, Finding Hobbes). (anotaci poslat do
17.4).
5.5. Tilly - kapitoly 1,2 a a 8 [anotaci poslat do
24.4.]
12.5. Lockwoodova stať z roku 1996, Beck (str. 174-204), Reich (str.332-368), Dahrendorf- Moderný konflikt (kap. II). [anotaci poslat do
29.4.] STUDIJNÍ POVINNOSTI a UKONČENÍ KURSU:
1) Odborná stať na téma Rozdělování a uznání (status a třída - zaopatření a oprávnění). Případně témata statí studenti formulují samostatně na základě studia povinné (případně další) literatury a diskusí v semináři. Dporučuji konsultovat vhodnost tématu. Rozsah odborné stati je 8 - 10 NS (+ abstrakt a řádně vedený poznámkový aparát).
2) Aktivní účast na seminářích.
3) Rozprava nad odbornou statí, v jejímž rámci bude zjišťována znalost povinné literatury.
Povinný kurs magisterského studia sociologie zaměření DYNAMIS, který si mohou zapsat studenti jiných zaměření, pokud je zajímají teoretické problémy spojené se zkoumáním sociálních nerovností. Předpokládá se znalost problematiky na úrovni skript Šanderová, J. (2000, 2004).
Sociální stratifikace. Problém, vybrané teorie, výzkum.
Praha: Karolinum. Jádro kursu představují teoretické antinomie: konflikt a konsensus, rozdělování a uznání.