Účelem výzkumné praxe je získání praktických zkušeností na profesionálně řízeném pracovišti v oblasti výzkumu veřejného mínění, průzkumu trhu, výzkumu médií apod. Studenti předem konzultují s garantem výběr pracoviště. V případě potřeby předjedná spolupráci s externím poskytovatele odborné praxe garant předmětu.
Studenti absolvují průběžnou praxi v rozsahu 250 až 500 hodin. Studenti doloží potvrzení o činnostech a hodinovém rozsahu praktických činností. Je vhodné, aby praxe pokryla pestrou škálu činností prováděných v rámci kvantitativního i kvalitativního výzkumu. Podmínkou je, aby praxe byla založena výlučně na odborných činnostech vyžadujících vysokoškolskou kvalifikaci.
Do odborných činností náleží: a) koncipování výzkumu, tvorba hypotéz a modelů; b) př íprava výzkumných nástrojů; c) pilotáž, předvýzkum; d) moderování FG nebo asistence při FG; e) supervize práce tazatelů; f) příprava scénářů pro hloubkové rozhovory; g) provádění hloubkových rozhovorů a jejich rozbor/vyhodnocení; h) logické kontroly dat, čištění dat; i) příprava a provádění analýz dat; j) interpretace dat, psaní a úprava závěrečných zpráv z výzkumu a podobně. Mezi odborné činnosti se nepočítá služba na recepci, tazatelská činnost založená na F2F dotazování, CAPI či CATI, kódování otázek podle hotového kódového klíče, rutinní výpočty, přepisy rozhovorů apod.