* Sylabus kurzu: Gender a trh práce
Charakteristika: jednosemestrální kurz ukončený zkouškou
* Přednášející:
PhDr. Alena Křížková PhD.
Sociologický ústav AV ČR, Jilská 1, 110 00 Praha 1
Tel.: 222220924, e-mail: alena.krizkova@soc.cas.cz
* Popis kurzu:
V tomto kurzu budou studenti/studentky seznámeni se základními pojmy, teoriemi, výzkumnými otázkami a metodologickými postupy genderové sociologie trhu práce. Studentům a studentkám budou poskytnuty teoretické texty i empirická data ze sociologických výzkumů, vztahujících se ke světové genderové sociologii trhu práce, s nimiž budou samostatně pracovat. Cílem kurzu bude nejen seznámit studenty a studentky s genderovou strukturou českého trhu práce v souvislostech západního světa, ale také s genderovou perspektivou ve výzkumu obecně a podnítit je k samostatné genderově senzitivní práci s empirickými daty a k samostatnému kritickému čtení textů. Kurz se bude skládat z 9 přednášek a 3 seminářů. Na přednáškách budou vysvětleny teorie a koncepce trhu práce z hlediska genderu a feministické sociologie. Semináře budou sloužit ke kritické reflexi sociologických textů či filmových dokumentů, vztahujících se k právě probíranému tématu.
Předpoklady k zařazení do kurzu: Kurz je určen pro studenty/studentky bakalářského a magisterského studia, kteří již absolvovali nějaký kurz úvodu do genderu.
Plnění povinností kurzu: Zk
* Pro získání zkoušky:
- od studenta/studentky se očekává aktivní zapojení do diskuzí v průběhu výuky a četba povinné literatury
- student/studentka vypracuje cca 8 - 10 stránkovou práci ve formátu článku do odborného časopisu na téma, které si zvolí po konzultaci s přednášející. Během konzultací budou studentům/studentkám v rámci možností doporučena a poskytnuta empirická data pro řešení jejich výzkumných problémů a další sociologická literatura jako podklady pro vypracování seminární práce.
- na konci semestru proběhne zkoušení studentů/studentek, a to formou diskuze nad vypracovanou seminární prací a přečtené literatury.
* Obsahová náplň kurzu:
* 1. Gender a práce - základní pojmy, koncepce a data
Sociologie práce a profese z hlediska genderu, měnící se povaha práce, práce a moc; genderové nerovnosti na českém trhu práce; dostupná statistická a sociologická data.
* Mechanismy genderové diskriminace v práci
Gender a práce, zdroje, typy a mechanismy genderové diskriminace; teorie segregace a segmentace trhu práce podle pohlaví a gender wage gap.
* 3. Kombinace práce a rodiny
Gender kontrakt, ?konflikt" práce a rodiny, první, druhá, třetí směna, možnosti skloubení práce a rodiny - alternativní formy zaměstnávání a organizace práce, role zaměstnavatelů a individuální strategie kombinace pracovních a rodinných závazků.
Gender a práce - seminá ř
Diskuse vybraných textů
* Gender a kariéra
Mužská a ženská profesní dráha, typy kariér, obraz zaměstnané ženy v médiích a veřejném mínění.
* 6. Gender v organizacích
Organizační maskulinita, teorie genderových vztahů v organizacích a byrokracii a kritiky ?klasických" teorií organizace a byrokracie.
* 7. Genderové aspekty řízení
Gender v managementu, gender a leadership, koncepty tokenismu a skleněného stropu; gender v podnikání. 8. Gender v organizacích - seminář diskuse vybraných textů
* 9. Gender mainstreaming
Politika rovných příležitostí mužů a žen, koncepce a definice gender mainstreamingu, princip stejného zacházení a nediskriminace v práci, legislativní úpravy ČR a EU,
* 10. Politika zaměstnanosti z hlediska genderové rovnosti
Evropská politika zaměstnanosti, Lisabonská strategie a vývoj v ČR, sociální začleňování a gender.
* 11. Politika zaměstnanosti a gender mainstreaming
Kritický pohled na implementaci, instituce a dokumenty ČR jako člena EU. 12. Závěrečný seminář diskuse vybraných textů
* Literatura:
Acker, J. 1990. Hierarchies, Jobs, Bodies: A Theory of Gendered Organizations. In: Gender & Society 2:139-158.
Bourdieu, P. 2000. Nadvláda mužů. Praha: Karolinum.
Crompton, R., F. Harris 1998. ?Explaining women's employment patterns: orientations to work' revisited". Brit. Jnl of Sociology, No. 49: 118-149.
Crompton, R. 2002. "Employment, flexible working and the family" British Journal of Sociology 53:537-558.
Čermáková, M. 1997. "Postavení žen na trhu práce." Sociologický časopis 33:389-404.
Hakim, C. 2000. Work - Lifestyle Choices in the 21st Century. Preference Theory. New York: Oxford University Press.
Hochschild, A. R. 1997. The Time Bind: When work becomes home and home becomes work. New York: Metropolitan Books.
Havelková, H. 1995. Dimenze "gender" ve vztahu soukromé a veřejné sféry, Sociologický časopis 31:25-47. Sociologický ústav AV ČR.
Křížková, A. 2003."Kariérní vzorce žen v managementu. Strategie žen v rámci genderového režimu organizace." In: Sociologický časopis/Czech Sociological Review 39:447-467.
Křížková, A., K. Pavlica 2004. Management genderových vztahů. Postavení žen a mužů v organizaci. Praha: Management Press. www.genderonline.cz www.mpsv.cz
Cílem kurzu bude nejen seznámit studenty a studentky s genderovou strukturou českého trhu práce v souvislostech západního světa, ale také s genderovou perspektivou ve výzkumu obecně a podnítit je k samostatné genderově senzitivní práci s empirickými daty a k samostatnému kritickému čtení textů. Kurz se skládá z 9 přednášek a 3 seminářů. Na přednáškách budou vysvětleny teorie a koncepce trhu práce z hlediska genderu a feministické sociologie.
Semináře budou sloužit ke kritické reflexi sociologických textů či filmových dokumentů, vztahujících se k právě probíranému tématu.